חיפוש
לקניה!

אורלנדו באופרה הישראלית

האופרה הישראלית ותזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים ממשיכות בשיתוף הפעולה ביניהן והפעם עם סדרת הבארוק החדשה שמציגה אופרות מתקופת הבארוק וראשית התקופה הקלאסית

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

סדרת הבארוק של האופרה הישראלית תיפתח ב-24 בספטמבר (יום ג' בשעה 20:00) עם ביצוע נדיר בארץ של "אורלנדו"  –  אחת מיצירות המופת של הנדל שהולחנה בשנת 1733 על בסיס הסיפור "אורלנדו הזועם" מאת אריוסטו, ששימש מקור לעשרות אופרות בתקופת הבארוק כולל שתי אופרות נוספות של הנדל: "אלצ'ינה" ו"אריודנטה". 

 

במרכז העלילה נמצא האביר הלוחם המופלא אורלנדו הזונח את חובותיו בשדה הקרב כיוון שהוא מתאהב בנסיכה אנג'ליקה שאוהבת גבר אחר: הנסיך מדורו, אותו אוהבת גם רועת הצאן דורינדה. אורלנדו מאבד את שפיותו כיוון שאנג'ליקה לא מחזירה לו אהבה ורק בעזרתו של הקוסם זורואסטרו חוזר בסופו של דבר לאיתנו.

 

לדברי הבמאית שירית לי וייס "האופרה "אורלנדו" עוסקת בראש ובראשונה בהתמודדות פנימית של איבוד שליטה המשפיעה בטירופה על כל הסובבים. טירופו של אורלנדו מביא אל סף הכחדה את העולם הפסטורלי בו חיות הדמויות. יחד עם זאת, הטירוף הוא גם מקור היופי, ואורלנדו צריך למצוא דרך להתעמת עם הטראומה האלימה שהוא עובר. זורואסטרו שעוזר לו להתגבר על אי השפיות שלו הוא לא קוסם במובן המסורתי אלא סוג של פסיכולוג, העוזר לאורלנדו להתמודד עם המצב הקיצוני בו הוא נמצא ומצליח להחזיר אותו לשפיות."


תקופת הבארוק העמידה במרכז הבמה האופראית באירופה את הזמרים המבצעים אשר תפקידם היה לא רק לבצע את המוסיקה שהמלחינים כתבו אלא גם לאלתר עליה (כמעט בסגנון הג'אז של היום) כאשר יכולות האלתור של הזמרים היו חשובות לא פחות מיכולות הזמרה שלהם. 

 

האופרות של הנדל

הנדל (1685 – 1759), יליד גרמניה, היה אחד ממלחיני האופרות החשובים של התקופה הזו, אם לא החשוב שבהם. הוא החל את הקריירה שלו כמוסיקאי בגרמניה אבל בהמשך עבר לאנגליה שם כתב את מרבית יצירותיו והיה כוכב גדול עוד בדורו. הנדל הלחין אינספור יצירות כליות קאמריות ואחרות אבל עיקר היצירה שלו היה בתחום הווקאלי. הוא כתב עשרות רבות של אופרות ואורטוריות דרמטיות כאשר האופרות עוסקות מבחינה עלילתית בעיקר בסיפורי מיתולוגיה וסיפורי אגדות על אבירים, מכשפות וקוסמים בעוד האורטוריות עוסקות בדמויות תנ"כיות כמו שאול, שלמה, אסתר, יהושע, יפתח ועוד. מבחינת המבנה המוסיקלי האופרות התמקדו בעיקר בזמרים הסולנים בעוד האורטוריות העמידו במרכז היצירה את המקהלה.

 
האופרות של הנדל בנויות כרצף של אריות המביעות את הרגשות העזים של הדמויות והמחוברות על ידי רצ'יטטיבים שמקדמים את העלילה. יצירתו המוכרת ביותר של הנדל היא משיח, האורטוריה הפופולארית שהיא כיום מהיצירות המבוצעות ביותר ברחבי העולם ואחת האורטוריות הבודדות שהלחין ללא עלילה דרמטית. רוב התפקידים הראשיים באופרות של הנדל נכתבו במקור עבור זמרי קאסטרטי (מסורסים) וכיום מבוצעים על ידי זמרי קונטרה טנור או מצו סופרן. 


מרבית האופרות של הנדל בוצעו בהצלחה רבה בימי חייו אך מהר מאוד נעלמו מהרפרטואר וחזרו לקדמת הבמה רק במחצית השנייה של המאה ה-20 עם העניין העולמי הגובר במוסיקה של הבארוק. מאז האופרות של הנדל מבוצעות תדיר הן בפסטיבלי בארוק והן על ידי בתי האופרה המובילים בעולם.

 

"אורלנדו" מאת הנדל תעלה באופרה הישראלית ובתיאטרון ירושלים בניצוחו של איתן שמייסר, בבימויה של  שירית לי וייס ובהשתתפות חמישה מסולני האופרה הישראלית: בתפקיד אורלנדו יופיע זמר הקונטרה טנור אלון הררי; בתפקיד אנג'ליקה תופיע דניאלה סקורקה; טל גנור תבצע את דורינדה; ענת צ'רני תשיר את מדורו; ועודד רייך יהיה זורואסטרו.

 

מתי

שלישי 24/09/2019 20:00 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') בתל אביב
חמישי 26/9/2019  20:00 בתיאטרון ירושלים

 

 

עוד ב-קלאסי:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.