חיפוש

ארה״ב מאשימה את סין בהעלמת ראיות

בעוד בייג'ינג מהדקת את אחיזתה על פרסום מחקרים הקשורים למקור נגיף הקורונה, מלחמת ההאשמות בין ארה״ב לסין עולה מדרגה

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

על פי דיווח של CNN הונג קונג, סין הטילה מגבלות על פרסום מחקרים אקדמיים על מקורותיו של נגיף הקורונה החדש, על פי הנחיית הממשלה המרכזית והודעות מקוונות שפרסמו שתי אוניברסיטאות סיניות, שהוסרו מאז מהאינטרנט.

 

על פי המדיניות החדשה בסין, כל העבודות האקדמיות בנושא חקר הנגיף יהיו כפופות לבחינה נוספת של הממשל לפני שיוגשו לפרסום. מחקרים על מקור הנגיף יעברו בדיקה נוספת והם חייבים להיות מאושרים על ידי גורמים בשלטון המרכזי, כך על פי הפוסטים שנמחקו כעת.

 

המאבק על הסיפור

הגברת אמצעי אבטחת המידע מצד הממשל הסיני היא ככל הנראה המאמץ האחרון של הממשלה לשלוט על סיפור מקורה של מגיפת הקורונה, שגבתה עד כה את חייהם של למעלה ממאה אלף איש והדביקה 1.7 מיליון איש ברחבי העולם מאז פרצה לראשונה בעיר הסינית ווהאן בעיר דצמבר.

 

מאז סוף חודש ינואר פרסמו חוקרים סיניים סדרת מחקרים על וירוס הקורונה בכתבי עת רפואיים בינלאומיים משפיעים. כמה ממצאים על המקרים הראשון של הופעת נגיף הקורונה, כמו למשל תיעוד יכולת המעבר של הנגיף בין אדם לאדם לראשונה, העלו שאלות בנוגע לחלקה של הממשלה הסינית בהתפרצות ויצרו מחלוקת במדיה החברתית הסינית. ועכשיו נראה כי הרשויות הסיניות מהדקות את אחיזתן בפרסום כל המחקרים על מקור מחלת הקורונה (קוביד 19).

 

מהדקים את הבקרה על פרסום המחקרים

חוקר סיני שהתראיין תחת זהות אנונימית עקב חשש מתגובת הממשל אמר כי המהלך הוא התפתחות מדאיגה אשר עשויה להכשיל מחקר מדעי חשוב. "אני חושב שמדובר במאמץ מתואם של הממשלה הסינית לשלוט בנרטיב ולצייר אותו כאילו ההתפרצות לא נובעת מסין", אמר החוקר ל- CNN. "ואני לא חושב שהם באמת יסבלו שום מחקר אובייקטיבי שיחקור את מקור המחלה הזו."

מקור נגיף הקורונה

נשיא סין שי ג'ינפינג במהלך ביקורו באקדמיה למדעי הרפואה הצבאית בבייג'ינג ב -2 במרץ

 

על פי ההנחיה שהונפקה על ידי מחלקת המדע והטכנולוגיה של משרד החינוך הסיני, "יש לנהל בקפידה ובאופן הדוק את פרסום המאמרים האקדמיים העוסקים בהתחקות אחר מקור הנגיף." ההנחיה קובעת מסלול רב שכבתי לאישור של פרסום מחקרים אלה, החל מהוועדות האקדמיות באוניברסיטאות. לאחר מכן הם נדרשים להישלח למחלקת המדע והטכנולוגיה של משרד החינוך, אשר לאחר מכן מעביר את המאמרים לצוות משימה שבמועצת המדינה לבחינה. רק לאחר שהאוניברסיטאות יקבלו אישור מכוח המשימה ניתן להגיש את המסמכים לפרסום בכתבי עת.

 

עוד באותו נושא:

מרגישים עקצוצים בעור בכל הגוף? אולי יש לכם קורונה >> 

האם נגיף הקורונה גורם לגוף שלנו להרוג את עצמו? >>

האם נגיף הקורונה פותח במעבדות בסין?  לכתבה >>

 

מאמרים אחרים בנושא מקור וירוס הקורונה יקובצו על ידי הוועדות האקדמיות באוניברסיטאות, בהתבסס על תנאים כמו "הערך האקדמי" של המחקר, והאם "העיתוי לפרסום" נכון. ההנחיה מבוססת על הוראות שהונפקו במהלך ישיבת ה- 25 במרץ שהתקיימה על ידי צוות המשימה של מועצת המדינה בנושא מניעה ובקרה של קוביד -19, כך נאמר. המסמך פורסם לראשונה בבוקר יום שישי באתר האינטרנט של אוניברסיטת פודן בשנגחאי, אחת האוניברסיטאות המובילות בסין. כש- CNN התקשרה למספר קשר שנשאר בסוף ההודעה, איש צוות במחלקת המדע והטכנולוגיה במשרד החינוך אישר שהם הוציאו את ההנחיה.

 

"זה לא אמור להתפרסם - זה מסמך פנימי", אמר האדם שסירב לחשוף את שמו. כעבור כמה שעות מהפנייה של CNN הורד הדף של אוניברסיטת פודן. האוניברסיטה הסינית למדעים בוווהאן פרסמה גם היא הודעה דומה וגם באתר שלה הדף נמחק מאז.

טכנאי מעבדה בודקים דגימות של נגיף הקורונה במעבדה בהנגיאנג שבמחוז הנאן המרכזי בסין.

 

מלחמת תודעה


נראה כי בימים האחרונים המדיה החברתית הסינית ואפילו ממשלת המדינה פתחו בקמפיין מתואם לחקירת מקור הנגיף. פקידים סיניים ותקשורת ממלכתית הדגישו שוב ושוב כי לא אין מסקנה ברורה לגבי מקורו של הנגיף ובחודש שעבר קידם זאו ליג'יאן, דובר משרד החוץ הסיני, קונספירציה בטוויטר על פיה מקורו של הנגיף בארה"ב והובא לסין על ידי צבא ארה"ב.


פרופסור יאנשונג הואנג, עמית בכיר לבריאות גלובלית במועצה ליחסי חוץ שבוושינגטון, אמר כי מקור נגיף הקורונה הפך לנושא רגיש פוליטית בסין. פרופ׳ הואנג אמר ל- CNN כי "אין זה מפתיע שהממשלה מבקשת לשלוט במחקר מדעי קשור כך שהממצאים לא יאתגרו את הנרטיב שלה עצמה על מקור הנגיף והתגובה הממשלתית למשבר. הסכנה היא שכאשר המחקר המדעי כפוף לצרכיהם של בעלי הכוח, הוא מערער עוד יותר את אמינותו של הנרטיב הממשלתי, מה שהופך את ההאשמות בדבר תת-דוחות ומידע שגוי לשכנעים יותר."

 

ארצות הברית משיבה מלחמה

במקביל הממשל האמריקני ובראשו הנשיא טראמפ ממשיכים להאשים את סין בהפצת הנגיף בעולם וברשלנות בטיפול התפרצות המגפה. הנשיא טראמפ מקפיד לקרוא לנגיף הקורונה ״הנגיף הסיני״. 

 

כך שינתה הקורנה את העולם בשלושה חודשים:

 

עוד ב-ימי קורונה:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.