חיפוש

מתי לפנות לטיפול כירורגי בדליפת שתן?

טיפול כירורגי מהווה התערבות פולשנית ולא פשוטה, אך לעיתים הוא חיוני לצורך התמודדות עם בריחת שתן בדרגות חומרה שונות. במאמר הבא נסביר על טיפול מן הסוג הזה, נספר כיצד הוא מתבצע וגם נציג את האלטרנטיבות

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

בריחת שתן היא תופעה רחבה שמשותפת לשני המינים, אך שכיחה יותר אצל נשים ולאחר גיל 55. מבחינה רפואית, בריחת שתן עלולה להתרחש גם בגלל גורמים זמניים כמו נטילת תרופות, הריון וצריכת מזון או משקאות שמגרים את שלפוחית השתן – אבל גם בגלל גורמים קבועים. 

 

בין היתר, רשימת הגורמים הקבועים לבריחת שתן כוללת בתוכה נזק לרקמות ולעצבים ברצפת האגן אצל נשים בעקבות לידות, חדילת הווסת בגיל המעבר, מחלות וגידולים אצל גברים ונשים כאחד והיחלשות של הרקמות התומכות, השרירים ורקמת החיבור באזורים הרלוונטיים בגיל מבוגר.

 

מתי צריך לעבור טיפול כירורגי?

טיפולים שיעזרו להתמודד עם בריחת שתן צריכים להיבחר לפי סוג התופעה ודרגת החומרה שלה. בשלב הראשון, בודקים באיזה סוג של בריחת שתן מדובר: בריחת שתן במאמץ, ממילוי יתר, מתוך דחיפות או על רקע תפקודי. אם למשל בריחת השתן היא על רקע תפקודי, סביר להניח שההחלטה תהיה להתמודד עם הבעיה במוגבלות עוד לפני שמנסים למנוע את הישנות המקרים של דליפת שתן בלתי רצונית מהשלפוחית.

 

בשלב השני, ניתן להשוות בין סוגים שונים של טיפולים – החל משינוי התנהגותי, דרך שימוש במוצרי ספיגה ועד פעילות ספורטיבית לחיזוק שרירי רצפת האגן. במקביל, יש אנשי מקצוע ורופאים שממליצים על טיפול תרופתי. גם במקרה של טיפול תרופתי, הדבר החשוב הוא להתאים את הפרוצדורה למאפייני התופעה והחומרה שלה. 

 

במקרים שבהם אף סוג אחר של טיפול לא משיג את התוצאות הרצויות, ניתן לפנות אל האפשרות של ניתוחים. כאן מדובר בעיקר על ניתוח TVT שמבוצע בהרדמה כללית או אזורית, או על ניתוחי הרמת צוואר השלפוחית. לשם השוואה, יש גם מקרים פחות שכיחים של ניתוחים וטיפולים כירורגיים שמבוצעים על ידי הזרקת חומרים לעיבוי דופן השופכה. 

 

מה אחוזי ההצלחה?

ניתוח זעיר פולשני שמבוצע בהרדמה ומטרת להוסיף סרט תת-שופכתי יכול להשיג יעילות של 85% עבור בריחת שתן במאמץ. גם ניתוח מהסוג של הרמת צוואר השלפוחית מיועד לטיפול בבריחת שתן במאמץ, אך הוא מבוצע על ידי תפירה של רקמות החיבור באזור צוואר השלפוחית אל מבנה יציב בקדמת הבטן ולכן אחוזי ההצלחה שלו גבוהים יותר. 

 

מנגד, עיבוי של דופן השופכה נעשה כאשר רוצים להתמודד עם מצבי בריחת שתן שנובעים מהפרעה ביכולת הסגירה של שריר הסוגר בצינורית השופכה. גם כאן אחוזי ההצלחה מרשימים, אך יש לקחת בחשבון תקופת התאוששות ארוכה. בכל מקרה, את ההחלטה על סוג ואופי הטיפול מקבלים תוך התייעצות עם אנשי מקצוע ואחרי שבוחנים את הנסיבות. 

עוד ב-בריאות:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.