חיפוש

הבטחה עם שחר

יוקי לביא על הסרט החדש המגולל את קורות חייו של הסופר הצרפתי רומאן גארי, שמתוך 32 הספרים שכתב הסופר עטור התהילה, רק 25 פורסמו בשמו האמיתי

מאת: יוקי לביאפורסם ב: 21/03/2019
X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

משוגעים לדבר עבירה

"וכך לא הרגתי את היטלר" הכריז רמאן קאצב אחרי שאימו נמלכת בדעתה, ומאפשרת לנו לתהות מה היה עולה בגורלה של ההיסטוריה האנושית אילו תכנונה היה מתממש.
 

מתוך 32 הספרים שכתב הסופר עטור התהילה רומאן גארי, רק 25 היו בשמו האמיתי, שאר יצירותיו נכתבו בפסבדונים (כשהמוכר בהם הוא אמיל אז'אר), שלשיטתו אמורים היו לקרוץ למבקרי התרבות אניני הטעם בהעדפותיהם את הסופרים הטריים והרעננים. את "הבטחה של שחר" שפורסם בשמו המקורי, ושמגולל כמעט אחד לאחד את קורותיו, פורש לפנינו אריק בארבייה התסריטאי והבמאי בשלוש מערכות : רומאן הילד, רומאן הנער ורומאן הגבר, שאליו מופנה זרקורו העיקרי של הסרט. ציר העלילה הוא יחסים סימביוטיים וכמעט אדיפליים בין רומאן - בתקופות חייו השונות- לנינה אימו האסרטיבית, הנוקשה וטרופת הדעת. 

הבטחה עם שחר באדיבות עדן סינמה

תחנות בחייו

וילנה, וארשה ניס ופאריז מרצדות בערבובייה כתחנות חייהם של רומאן ונינה. אם יחידנית שנאלצת לפרנס בכוחות עצמה את בנה היחיד, נוטלת על עצמה מלאכות מרובות ובסיזיפיות מעוררת הערצה קונה לעצמה שם של סלון אופנה נחשב. האם ובנה היהודים הופכים ליעד אנטישמי, כשרומאן הקטן רואה את האישה שמגדלת אותו ניצבת באומץ נגד הפורעים. וזהו תהליך החיברות המכונן שנוצק בו - למלא אחר דרישותיה של אימו.

 

את ההבטחה שנתן לה להיות סופר חשוב, אביר ליגיון הכבוד במלחמת העולם השנייה, טייס מהולל, ושגריר מפואר לצרפת. אהבתה החונקת של נינה, שתלטנותה החולנית עד אימה, מתוארות בשלל אפיזודות שמעשירות את יצירתו של בארבייה. כה כרוכה היתה אחריו, כה טוטאלית בהבחנותיה, בשיגיונותיה ובדרכי פעולתם עד שהקהל פוער את פיו מספר פעמים בשעתיים המרתקות של הצפייה.

 

אניגמה בלתי מפוענחת

"הבטחה עם שחר" הוא מעטפת וסגירת מעגל של רומאן הבוגר. אנו מתוודעים אליו בתחילת הסרט, נסחפים לאינטראקציות עם אשתו שסקרנותה גוברת עליה לדעת מה כתוב במחברותיו של בעלה, ופוגשים בזוג גם בסופו. רומאן נחוש להשביע את רצונותיה של אימו, ותוך כדי כך - חרף כל המשברים והתלאות אותם חווה במרוצת חייו - הפך למחושל. חוסנו ניטע בו אך ורק בשל אמונה תמימה של ילד שאל לו לאכזב את הוריו.

הבטחה עם שחר באדיבות עדן סינמה

 

למרבה הצער כוחו לא נותר לפעום בנפשו לאורך זמן, ובשנתו ה - 66 הוא מתאבד בירייה. רומאן קאצב / רומאן גארי / אמיל אז'אר נותר אניגמה מסתורית ובלתי מפוענחת, שהסרט הנפלא מנסה להתחקות אחריו. דמות הפלדה הבלתי חדירה שלו נסדקת לאט לאט, וחושפת את אישיותו השברירית והענוגה, זאת שהעניקה לשוחרי התרבות בכלל ולחובבי הספרות בפרט עשרות כתבים דרמטיים, הלוכדים את רגעי החסד של צפונות הלב.

 

נינה

שרלוט גינסבורג היא נינה - ופניה נשקפים בגילאים שונים ומגוונים. מבחורה צעירה לאישה בוגרת ולגבירה מזדקנת - כשהחוט השני העובר בה הוא גאווה, זקיפות קומה של מי שנלחמת בכל מאודה על עתידו של בנה. גינסבורג מפליאה לגלם את האקצנטריות של נינה, ליטול אותנו למחוזות הטירוף וההזייה המצויים בה, וליצוק לתוכה תועפות של אהבת אם על כל המשתמע מכך.

הבטחה עם שחר באדיבות עדן סינמה

 

פייר נייני כרומאן הוא הדיוק בהתהוותו. דיוקנו שכה דומה לגארי האמיתי מהתל בנו לפרקים, כמו היה הסופר בכבודו ובעצמו. חס על דמותה של אימו, מהול בדאגה לשלומה ולבריאותה, ומקפיד להקריב למענה כמעט הכל. את היותו אשי רב פעלים הוא זוקף במידה לא מבוטלת של צדק לזכותה עיקשותה, ונייני מגלף את מורכבותו שניותו של גארי עד לפיסות הזעירות. המימיקה הסוערת שלו, תחושת העלבון מחד ותאוות הנקם מאידך הן השיעור אותו הוא לומד ומקרין תועפות ממנו בחזרה.

 

"אני רוצה שתמות למעני" דורשת נינה בתובענות מבנה הקטן, ורומאן הבוגר שמפלס דרך בנתיבי שאפתנותה, מותיר אותנו עם כתב החידה: האם הבטחה שניתנה עם שחר במערכה בראשונה, אמורה להיפרע בהישמע אקורד הסיום?
 

עוד ב-סרטים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.