חיפוש

הכירו את המדינה שבה אסור להגיד את המילה "קורונה"

בזמן שרוב מדינות העולם עושות הכל כדי להילחם בנגיף הקורונה, ממשלת טורקמניסטן מתכחשת למגפה ואוסרת על האזרחים לדבר על הנגיף, לחבוש מסכה ולומר את המלה "קורונה"

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

מדינה קטנה עם שליט יחיד

טורקמניסטן, מדינה שהיתה בעבר חלק מברית המועצות וכיום ידידה קרובה לרוסיה של פוטין, היא אחת המדינות המבודדות ביותר בעולם וממשלתה הלכאורה דמוקרטית מייצגת את אחד הממשלים המדכאים והאפלים ביותר שקיימים כיום בעולם. המדינה, שיש בה למעלה מחמישה מיליון תושבים, מדורגת במקום האחרון בעולם במדד חופש העיתונות ומככבת במדדי השחיתות העולמית.

 

בראש מדינת טורקמניסטן, העשירה בגז (ומכאן קשריה הטובים עם רוסיה), עומד הנשיא, גורבנגולי ברדימוחמדוב - "האב המגן" ששולט שם מאז שנת 2006, וזוכה לפולחן אישיות יוצא דופן. הממשלה במדינה שולטת על כל אמצעי התקשורת המקומיים ורודפת אחר כתבים חיצוניים. הגישה לאינטרנט מוגבלת לבתי קפה בלבד, ורק בהצגת תעודת זהות, וגם התוכן כמובן מצונזר וחסום ברובו.

 

אל תגיד "קורונה"

ארגון "עיתונאים ללא גבולות", הפועל לקידום חופש העיתונות, דיווח לפני מספר ימים כי הממשל בטורקמניסטן, אסר על כלי התקשורת במדינה להשתמש במילים "נגיף הקורונה", והסירה אותן גם מעלוני המידע המחולקים בבתי הספר, בבתי החולים ובמקומות העבודה. כמו כן, אזרחים שמדברים בינם ובין עצמם על הווירוס, או אפילו חובשים מסכות פנים בתחנות אוטובוס, בכניסה לחנויות או ברחוב - מסתכנים במעצר על ידי שוטרים סמויים שלבושים במדים אזרחיים, כך לפי לפי סוכנות הידיעות RSF, שקיבלה דיווחים מאמצעי תקשורת בודדים במדינה שעוד מסוגלים לדווח על חדשות באופן חופשי.

 

לא מאמינים בקורונה

לפני כחודש טורקמניסטן הצהירה רשמית שהיא מסרבת להכיר במגפת הקורונה, ועל כן אוסרת כל התייחסות או היערכות מיוחדת למשבר. ״הרשויות במדינה בהחלט פועלים בהתאם למוניטין שלהם ואימצו שיטה רדיקלית של הכחדת כל מידע בנוגע לווירוס״, אומרת ג׳ין קווליר מארגון החדשות העולמי Reporters Without Borders. ״ההכחשה הזו לא רק מסכנת את האזרחים אלא גם מחזקת את הרודנות של הממשל. אנחנו מפצירים בקהילה הבינלאומי להגיב ולמחות על הפרת זכויות האדם״.

 

טורקמניסטן היא לפי שעה אחת המדינות האחרונות בעולם שבהן טרם התגלו, לפחות לדברי השלטונות שם, נדבקים בנגיף הקורונה, וזאת אף שהיא שכנתה של איראן, מוקד ההתפרצות הראשי במזרח התיכון, עם יותר מ-44 אלף חולים, ויותר מ-2,500 בני אדם שכבר מתו שם מהנגיף.

עוד ב-מדע, טבע וטכנולוגיה:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.