חיפוש

המקצוע: ליצן

לקראת פורים, ניר דב-קפלן מנכ"ל קרקס פלורנטין בכפר הירוק והאיש שהביא לארץ את טיטו, אחד מהליצנים הגדולים והמפורסמים בעולם. מספר על המופע החדש. תתפלאו, לא לילדים בלבד

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

ניר דב קפלן ,מנכ"ל קרקס פלורנטין, הקים את הקרקס כבר לפני כ-18 שנים, אחרי נדודים בלוקיישנים שונים מצא כיום הקרקס את משכנו בכפר הירוק. ההחלטה להקים קרקס הייתה תמוהה בשעתו, זו לא בדיוק האומנות שהייתה הכי פופולארית בארץ. 

 

מסתבר שזה מקצוע רציני

קרקס אולי נשמע כמו משהו שכיף לעשות, אבל מסתבר שכדי שכל הכיף הזה יתממש בכל יום בזירה, עובדים מאוד קשה. דב-קפלן, עצמו למד קרקסנות מקצועית בצרפת אצל אני פרטליני ותאטרון תנועה אצל ג'אק לקוק. עם חזרתו לארץ ב 1995, המשיך ללמוד תאטרון אצל יורם לוינשטיין הוא עלה על הבמות בארץ, אבל די מהר הבין שהוא רוצה לחזור לאהבה הישנה - קרקס, ומאחר וכזה לא היה בארץ, הוא החליט להיות הראשון שיקים אחד כזה.

ניר דב קפלן - ממנכל ומקרקס בעת ובעונה אחת

 

הילד הדיסלקט שעשה קרקס

"כשהייתי נער" הוא מספר, "הייתי ילד שסבל מדיסלקציה, שחבר חזר מתלמה ילין עם שלושה כדורים ועשה ג'אגלינג, נדלקתי. זה משך את תשומת לב כולם, בלי שהיה צורך לדבר בכלל. קנאתי ורציתי גם.

 

כשהתחלתי גיליתי שהקרקסנות הוציאה אותי מהדיסלקציה, זה הכניס אותי לפוקוס. בהמשך טסתי לחו"ל והופעתי ברחובות. ואז באמת התלהבתי. הדבר הכי נפלא בקרקס, זה עובר בלי מילים את כולם, ללא הבדל גיל, דת, גזע, מין". כשהילד שרק רצה לג'נגלג הבין שהוא יכול לגעת בכולם בכל מקום בזכות הקרקס, הוא החליט לעצור את הנדודים בעולם וללכת ללמוד קרקסנות באופן מקצועי.

צילום: יח"צ

 

קרקס זו תרבות

כשאני שואלת אותו אם הוא לא חשש להקים יש מאין קרקס, התשובה שלו מפתיעה: "הקהל הישראלי מת על קרקס, הוא מכיר קרקס". וכשאני מקשה, שהרי לא היה קרקס של קבע בישראל, מגיע ההסבר: "בכל תפוצה כמעט יש קרקס. אנחנו מדינה של מהגרים, אנשים הגיעו לפה מכל העולם, וחלק מזיכרונות הילדות של מי שעלה לפה, מחובר לקרקס.

 

בברית המועצות למשל יש קרקס קבוע כמעט בכל עיר. בדרום אפריקה יש תרבות מפורסמת של קרקס, בארצות הברית יש את הקרקס האמריקאי, יש את ליצני הרודיאו, בצרפת ובאיטליה זו אומנות מוכרת. בכל מקום יש קרקס שונה, עם אופי אחר, אבל הוא קיים, ובעולם זה נחשב לבילוי רב גילאי. דווקא במדינה כמו שלנו, שבה יש עולים חדשים רבים, מופע שהשפה בו היא לא מכשול והוא מתאים לכל המשפחה, הוא אידיאלי".

צילום: יח"צ

 

אין חיות

"בקרקס המודרני יש כמה שינויים, אין יותר תצוגה של פריק שואוז, כמו שאנחנו מכירים מהסרטים של המאות שעברו, האישה עם הזקן או הגמד. אין גם, לשמחתנו, יותר חיות. ולכן הקרקס הולך יותר ויותר לכיוון של היכולות האנושיות. והרף נעשה יותר גבוה ביכולת הווירטואוזית, באקרובטיקה וזה הופך למפגן מדהים של היכולות האנושיות". 

 

לא לילדים בלבד

"קרקס מתאים לכל המשפחה, ובאמת מגיעים כולם. אנחנו מקפידים לייצר מופע שיתאים גם למבוגרים ולבני נוער. הקרקס היום, בלי בעלי חיים זה יותר  show שמפגין את הכישורים האנושיים יוצאי ההדופן של האקרובטים, לצד מופעי ליצנות, והרבה מאוד אווירה וקצב. יש הקפדה על המוזיקה, על התפאורה. אנשים באים לראות "מופע". יש מיצגי וידאו ומשחקי תאורה, יש בריכה על הבמה בחלק מהמופעים.

צילום: יח"צ

 

זה באמת לתת אפקט של וואו. כמו שטסים לחו"ל לראות מופע ככה זה גם הקרקס שלנו. ובהחלט מגיעים לכאן אנשים מבוגרים בלי ילדים ונהנים. ילדים מגיל שנתיים יושבים מרותקים כי יש המון צבעים ודינמיות שתופסת אותם ועד קשישים.  

 

אני הכי אוהב לראות משפחות שבאות עם בני נוער, אני יודע שזה גיל בעייתי וקשה למצוא משהו שיתאים גם לקטנים וגם לנוער במשפחה, על כאלה אני מסתכל במיוחד, אני רואה אותם מגיעים קצת באנטי כי בדרך כלל הכריחו אותם, ולאט לאט אני רואה אותם מתרככים וצוחקים, לאלה אני אוהב לגשת בסוף המופע ולשאול איך היה לקבל פידבק מהצעירים, אני שמח לגלות שהם נדלקים על זה. פה ושם אני רואה גם בני נוער שמגיעים בלי ליווי מבוגר, כלומר זה הבילוי שהם בחרו וזה מחמם את הלב כי המשמעות היא שתרבות הקרקס חודרת". 

טיטו - אלברטו וואלס מדינה. צילום: יח"צ

 

ליצן בייבוא אישי 

"יש בעולם אקרובטים וליצנים בעלי שם עולמי, כאלה שהם כוכבים של ממש וחובבי קרקס מחפשים אותם ברחבי העולם. למופע הקרוב שנעלה בפורים (וימשך גם בפסח), הבאתי לארץ את "טיטו" (טיטו אלברטו וואלס מדינה) – הוא ליצן מפורסם ברמה בינלאומית, במקור מקייב, שמופיע בקרקסים בכל העולם. אם פעם היו אומרים לי שאני אצליח לגרום לאומן בסדר גודל כזה לבוא להופיע בארץ לא הייתי מאמין. זה ממש מרגש. לא חלמתי שתהיה לי כזו זכות להביא כאלה ליצנים, זו זכות".

טיטו - אלברטו וואלס מדינה. צילום: יח"צ

 

מה זה בעצם ליצן?

"ליצן טוב צריך שתהיה לו שליטה מלאה על הגוף, וזה דורש שילוב טכניקות קשות של פנטומימה, אקרובטיקה. לגרום לאנשים לצחוק, כמעט בלי מילים, זה להביא את מי שאתה בלי עוגן להיאחז בו, המון מימיקה ושפת גוף.  אומנים גדולים כמו צ'ארלי צ'אפלין הם בעצם ליצנים, זה מקצוע שאי אפשר לזייף בו, או שאתה מצחיק או שלא.

 

טיטו, הליצן שמגיע אלינו עכשיו הוא סופר מוכשר, בנוסף להכל הוא מנגן על המון כלים, המופע שלו מאוד מוזיקלי. להיות ליצן זה מכלול של כישרונות וצריך להיות מוכן לשחק, להיות ילד, להשיל את כל מה שאנחנו עוטים על עצמנו וזה דורש חוש מוזיקלי, טיימינג, פתיחות. המון דיוק. זה לא מקצוע קל אבל מאוד מיוחד ומספק. וזו אולי הכללה, אבל מהניסיון שלי, הטובים באמת,  הם אנשים שמאפיין אותם זה לב פתוח ורחב".

צילום: יח"צ

 

מה קורה במופע החדש?

"הליצן הזה נכנס לבלון גדול וקופץ אתו. יש תפאורה ואביזרים מקסימים, כמו פיל ענקי. יהיה גם מופע של קופצי אופני הרים שמבצעים דברים מדהימים בקפיצות מרמפות, מופע עוצר נשימה, יש זוג אקרובטים שמגיעים מספרד, ומבצעים דואט מקסים של רצועות וחישוק בגובה רב באוויר. קופצי טרמפולינה, אומנים שעפים מנדנדות ועושים סלטות בגובה של עשרה מטרים, זוג של אומנים מאתיופיה שהלסת נשמטת מרמת השליטה שלהם בגוף ומהיכולת שלהם".  

 

"במיוחד המופע החדש שנקרא קרנבל בקרקס, הוא בדגש על שמחה, לקראת פורים, רצינו להביא אווירה של 'הפי הפי' מאוד קצבי, מאוד קומי. הרעיון במופע הזה הוא שמח וצבעוני. זה מופע שהוא סוג של מסיבה.

טיטו - אלברטו וואלס מדינה. צילום: יח"צ

 

בפורים יש לנו ארבע מופעים ביום ואז הפסקה עד פסח וחול המועד שוב."

 


כל כמה זמן מתחלף המופע?

"הישראלים אוהבים חידושים והם אוהבים לחזור לקרקס, אז אנחנו מחליפים את המופע שלוש או ארבע פעמים בשנה. יש לנו הפקה לחנוכה, הפקה לפורים-פסח, הפקה לקיץ ולפעמים גם אחת לסוכות. אבל גם במהלך היום כשיש שלוש או ארבע מופעים, יש דינמיקה שמשתנה וזה לא בדיוק אותו מופע, ה'וויב' שונה, האומנים קוראים את הקהל, את התגובות שלהם.

 

זה אחד הדברים שיפים בקרקס, הוא מאוד דינאמי. האומנים מגיעים מכל העולם, במופע הקרוב יש לנו מאתיופיה, מספרד, מאיטליה, מברלין, מבלרוס, מישראל ועוד. ולאט לאט עם האימונים הם הופכים למשפחה זמנית. חיים יחד, מתאמנים יחד, אוסף של אנשים מכל העולם, זה יוצר דינאמיקה מיוחדת. 

עוד ב-ארכיון הורים וילדים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.