חיפוש

ארה"ב טוענת: יתכן שהנגיף פותח במעבדות בסין

מה שנשמע בהתחלה כתיאוריית קונספירציה, מתחיל לקבל תוקף רשמי כאשר גורמים בכירים בממשל האמריקני טוענים שהנגיף פותח במעבדות בסין

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

מתיאוריית קונספירציה לתגובה רשמית

 

ב 30 למרץ פורסם כאן מאמר שנקרא "האם וירוס הקורונה פותח בסין?" ובו תוארו העובדות שמצביעות באופן מעורר חדש (בלשון המעטה) על הקשר שבין התפרצות נגיף הקורונה לבין המחקרים הביולוגיים המתקיימים במכון ווהאן לוירולוגיה הממוקם בעיר שבה החלה ההתפרצות. המאמר זכה למאות אלפי צפיות ולאלפי תגובות, ביניהן כאלו שתמכו בתיאורה, לצד אלו שטענו שמדובר בתיאוריית קונספירציה הזויה ונטולה כל קשר למציאות.

 

היום מתפרסמות ברחבי העולם ידיעות על כך שגורמים רשמיים בכירים בממשל האמריקני מתחיל להתייחס לתיאורה הזו ברצינות ושולל לחלוטין את הגרסה הרשמית למקור הנגיף, על פיה ההתפרצות החלה בשוק החיות בווהאן. 

 

על פי הפרסומים ברשת פוקס ניוז וכעת גם ב CNN, גורמי המודיעין והביטחון הלאומי של ארה"ב אומרים כי ממשלת ארה"ב בוחנת את האפשרות כי מקורו של נגיף הקורונה החדש שהביא למגפה והרג עד כה עשרות אלפי בני אדם, הוא במעבדה סינית ולא בשוק החיות של ווהאן. גורם במודיעין האמריקאי המכיר את הניתוח הממשלתי, אמר כי הממשל שולל בשלב זה אפשרות שהנגיף שימש כנשק ביולוגי שהופעל בזדון על ידי סין והתיאוריה המרכזית של גורמי המודיעין האמריקנים בנושא זה היא, שאכן מדובר בנגיף היברידי שהונדס במעבדות המכון הביולוגי בווהאן ודלף בטעות לציבור.

 

המקורות המצדדים בתאוריה הזו טוענים כי ההעברה הראשונית של הנגיף הייתה של עובד מתוך המעבדה ומשם לתוך האוכלוסייה של ווהאן. הם אמרו כי השוק בווהאן, שנחשד כמקור התפרצות הקורונה בסין תחילה, אינו מהווה את נקודת ההתחלה של הנגיף, מאחר ומעולם לא נמכרו שם עטלפים. הם טענו כי הטלת האשמה בהתפשטות על השוק היה ניסיון של סין להסיט את הדיון מאותה המעבדה. עוד דווח ב"וושינגטון פוסט" כי אנשי שגרירות אמריקניים הזהירו כבר בינואר 2018 מפני הסכנה במעבדת הוירוסים בווהאן, והעבירו מידע על מדענים שביצעו מחקרים מסוכנים, לדבריהם, על נגיף קורונה מעטלפים.

 

על פי הדיווח שמסרנו כאן, בשנים האחרונות מתקיימים במכון ווהאן לוירולוגיה מחקרים ביולוגים על וירוס הקורונה. במסגרת המחקרים אספו חוקרי המכון אלפי עטלפים מכל רחבי סין והצליחו לבודד מתוכם את וירוס הקורונה. בשנת 2015 שיחרר המכון הודעה רשמית שבה טען כי הצליח לייצר וירוס קורונה היברידי המסוגל לעבור בין בני אדם. 

 

תגובת צמרת השלטון בארצות הברית

 

תגובת הצמרת האמריקנית להערכות הללו לא איחרה לבוא. הנשיא טראמפ אמר: "אנחנו שומעים יותר ויותר את הסיפור הזה. אנחנו עושים בחינה יסודית מאוד של העניין". מזכיר המדינה מייק פומפאו התייחס לכך אף הוא: "אנחנו יודעים בוודאות שמקורו של הנגיף הוא בווהאן שבסין, ועוד ידוע לנו כי כמה קילומטרים מהשוק נמצא מכון ווהאן לוירולוגיה. אנחנו פועלים במרץ כדי ללמוד את הדברים". אותם גורמים העריכו כי מהלך הפיתוח במעבדה נעשה מתוך המאמץ של סין להתחרות בארה"ב ולהוכיח את עוצמתה ביכולת זיהוי נגיפים. הם אף סיפרו כי לדעתם סין שינתה והסתירה נתונים בכל הקשור להתפשטות הנגיף, וטענו כי ארגון הבריאות העולמי ליווה את סין במהלכי ההסתרה.

 

יו"ר המטות המשותפים של צבא ארצות הברית, מארק מיליי, הודה השבוע כי המודיעין האמריקני בוחן את השאלה האם מקורו של נגיף הקורונה הוא במעבדה בסין. "בשלב זה, זה לא חד משמעי אם כי נראה כי משקל הראיות מעיד על קשר הדוק למעבדות בווהאן. אבל איננו יודעים בוודאות," אמר מילי לעיתונאים ביום שלישי. "המפלגה הקומוניסטית הסינית לא נתנה לאמריקאים גישה כשהיינו זקוקים לה באותה נקודה מתוזמנת ממש בתחילת הדרך", אמר פומפאו בתחילת השבוע. "אז אנחנו יודעים שיש להם את המעבדה הזו. אנחנו יודעים על השווקים הרטובים (האוכל הטרי). אנחנו יודעים שהנגיף עצמו אכן מקורו בווהאן. אז כל הדברים האלה נפגשים יחד. יש עדיין הרבה שאנחנו לא יודעים, וזה מה שהנשיא דיבר עליו היום. אנחנו צריכים לקבל תשובות לדברים האלה"

 

ואם התיאוריה נכונה - מה אז?

 

במידה ויוכח שאכן מקורו של נגיף הקורונה הוא בוירוס היברידי שתוכנן והונדס במכון ווהאן לוירולוגיה, תהיינה לדבר מספר השלכות רציניות ביותר, שכן במידה והוירוס אכן מהונדס, אז ייתכן שהוא ניחן בתכונות "משודרגות" המאפשרות לו לשנות התנהגות, לתקוף את הגוף במספר דרכים ולייצר קצב הדבקה גבוה במיוחד.

 

במהלך כל אירוע ההתפרצות של נגיף הקורונה (SARS COV 2) החוקרים מתקשים להסביר מדוע חלק מהאוכלוסיות נדבקות יותר מאחרות, מדוע במקומות מסוימים (כמו אנגליה לדוגמה) אחוז התמותה הוא גבוה במיוחד, בעוד במקומות  אחרים הוא נמוך, האם קיימת חסינות טבעית לוירוס אחרי הדבקה? האם הוא תוקף גם את כלי הדם מעבר לפגיעה במערכת הנשימה? האם הוא יוצר תגובה אוטואימונית (שבה מערכת החיסון תוקפת את הגוף עצמו), האם חיות יכולות להידבק בנגיף ואם כן, מה המשמעות של כך? ועוד...

 

בין אם הנגיף דלף בטעות מהמעבדות הביולוגיות של מכון ווהאן ובין אם הוא הופץ בכוונת זדון על ידי סין כדי לפגוע במערב, התוצאות שלו הן הרות אסון, והנפגעת העיקרית כרגע היא ארצות הברית של אמריקה שבה יש נכון לעכשיו למעלה מ 600,000 חולים ולמעלה מ 30,000 מתים. הנגיף גם פגע ועוד יפגע קשות בכלכלת המעצמה הגדולה בעולם, ובכלכלת העולם בכלל. במידה ויתברר שמקור הנגיף הוא במעבדות סיניות, צפויים הסינים להתמודד עם גל של תביעות נזיקין בינלאומיות (בישראל כבר הוגשה תביעה ייצוגית נגד סין) בהיקף חסר תקדים, וככל שמצב משבר הקורונה יתארך וימשיך, כך גם ההשלכות המדיניות והביטחוניות של שאלת מקור הנגיף יכולות להיות דרמטיות.  

עוד ב-ימי קורונה:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.