חיפוש

הנערה הדנית

"הנערה הדנית", סרט על האדם הראשון שעבר שינוי מין בהיסטוריה, הוא ארוע קולנועי חשוב, אבל האם היה נכון לתת אותו לבמאי ולשחקנים האלה? ענבל בן יעקב לא בטוחה. כמה היא נתנה לסרט במדד ויטרינה?

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים
אחד הנושאים המדוברים ביותר ב- 2015 שזכו לסיקור נרחב בכלי התקשרות היה טרנסג'נדרים, החל מכוכבת העל קייטלין ג'נר ועד לסדרות טלוויזיה כמו "טרנספרנט" ו Boy meets a girl המדוברת של BBC. כך שהעיתוי שבו "הנערה הדנית" של הבמאי טום הופר יוצא לא היה יכול להיות מושלם ורלוונטי יותר על מנת להבטיח לסרט כמה פסלונים. "הנערה הדנית" מבוסס על סיפורה האמיתי של לילי אלבה, הטרנסג'נדרית הראשונה שעברה ניתוח לשינוי מין ב1930. הסרט הוא עיבוד לספר של דיויד אברסהוף. איינר וגרדה וגנר (אדי רדמיין ואליסה ויקנדר) הם זוג ציירים בוהמייני בקופנהגן של שנות ה-20. יום אחד איינר מתבקש על ידי אשתו לשמש מודל בדמות אישה עבור ציור שהיא מציירת, הדבר מעורר אצל איינר כמיהה שהייתה חבויה בו והיא להפוך לאישה. בעקבות ההתנסות איינר יוצא במסע לשינוי זהותו המינית ולהפיכתו ללילי אלבה מה שיעמיד במבחן את אהבתו לגרדה. . הסרט חושף בפנינו סיפור מרתק, וגורם לרצון עז לקרוא את הביוגרפיה של לילי אלבה ולהתפעל מחייה, מסדרת הניתוחים הארוכה שעברה על מנת להפוך לאישה באירופה של סוף שנות ה-20 . אין שום דבר שיגרתי בחייה של לילי, אבל דווקא בגלל זה, ההחלטה לתת אותו לטום הופר ("נאום המלך" , "עלובי החיים"), במאי שנצמד לקונבנציות ההוליוודיות באופן הדוק  - לא בדיוק מתיישבת עם החומרים. סרטיו על אף שיהיו עטורי פרסים, רחוקים מלהביא עימם חתרנות, פריצת דרך או שבירת מוסכמות. . הופר תמיד נתפס עבורי כ"ילד הטוב של הוליווד" ,סרטיו מלוטשים יתר על המידה ומאופיינים בקומפוזיציות מדוייקות מדי ושקיפות נראטיבית שמגישה לצופה את המהלכים של הסרט בכפית, כפי שבהוליווד אוהבים. ב"נערה הדנית" הוא הגדיל לעשות שימוש בכל האלמנטים שמאפיינים אותו כבמאי ומרדד את המורכבות של סיפור חיים יוצא דופן.

צפו בטריילר לסרט:

    התסריט הדי צפוי של לוסינדה קוקסון והשמרנות של הופר, מציגים את שינוי הזהות של לילי אלבה כמעבר פלקטי שמאופיין בסימבולים חיצוניים בלבד , כאשר הביגוד הנשי הוא שמצית את הזהות של לילי בתוך איינר, משם הוא הופך לקרוס דרסר ומתנהל כלילי ואז מחליט לעבור ניתוח. כמעט ואין ייצוג של איך נושא כזה שעד היום נחשב לסוג של טאבו מתקבל בחברה בדנמרק של סוף שנות ה-20 שבה לא יכלו לדמיין אופציה של שינוי זהות מיגדרית. . גם הליהוק שמרני. אדי ריידמן בהחלט נותן תצוגת משחק מרשימה, כזו שמהמרים תעניק לו עוד אוסקר, אבל ב-2015 לא חסרים שחקנים טרנסג'נדרים כישרוניים שהיו יכולים לשחק בתפקיד הראשי. בחירה בשחקן טרנסג'נדר הייתה יכולה להיות הרבה יותר נכונה ומעניינת. כמו בכל הסרטים של הופר זהו סרט שמגיש חוויה ויזואלית אסתטית מדויקת על רקע הנופים הפסטורלים של דנמרק, תצוגת משחק מרשימה וכמה קטעים שיצליחו לרגש, אך עדיין מדובר בחוויה קולנועית בינונית וצפויה מראש. ולמרות זאת "הנערה הדנית"הוא סרט חשוב, בגלל הסיפור המרשים ויוצא הדופן שהוא חושף בפנינו. הוא מעורר מודעות לגבי הקשיים שטרנסג'נדרים נאלצו ונאלצים לעבור, ולכן מדובר באירוע קולנועי משמעותי.

ציון במדד ויטרינה: 5

"הנערה הדנית" בבתי הקולנוע החל מה14/1/2016

שחקנים: אדי רדמיין, אליסיה ויקנדר, אמבר הרד במאי: טום הופר אורך: 120 דקות ארץ ייצור: אנגליה/ארה"ב
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.