חיפוש

הפנים מאחורי המסכות: אחיות לצרה

מדור חדש, על האנשים שנלחמים בחזית ובעורף הבריאות

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

בימים אלה, הגיבורים האמתיים, אלו צוותי הרפואה והמערך התומך בהם לצד אלה הממשיכים לספק פתרונות בריאותיים למרות השינוי במצב.

 

לאור המצב בבתי החולים וחוסר היכולת של  המטופלים (בעיקר אלו המוגדרים כאוכלוסיות סיכון) לצאת מהבית, אחיות רבות מתמגנות מידי יום ומגיעות עד לבתיהם של החולים בכדי לספק טיפולי בית. הביקוש לטיפולים גובר ובעוד רבים מאבדים את משרותיהם, נוצר צורך לגייס אחיות נוספות שייתנו יד. הפעם, רצינו שתכירו את האחיות במדיסון פארמה המגיעות מידי יום לבתי מטופלים להעניק טיפול לחולים רבים שזקוקים להן ומספרות על האתגרים בטיפול בחולים במחלות כרוניות ומחלות גנטיות נדירות כאחד בצל ימי הקורונה.

 

  
סיון שלזינגר

אחות מטפלת במחלת XLH- מחלה תורשתית נדירה וקשה הפוגעת בילדים בשלבי התפתחותם הראשונים ומובילה לעיוותים קשים בשלד ולעיכוב קיצוני בצמיחה לגובה מספרת כי "בתי החולים קורסים והמרפאות המעניקות טיפול במחלה נסגרו. כל החולים עברו לטיפול בית ונוספו לי 22 מטופלים חדשים תוך ימים אחדים, כולם ילדים קטנים". כמו כולנו גם האחים והאחיות נדרשים לנסות לתמרן בין הבית לעבודה וזה לא קל. קרן שוורץ היא אחות מטפלת בחולי אוסטיאופורוזיס, מחלה הנפוצה בקרב בני הגיל השלישי.

 

בימים אלו היא מגיעה לבתיהם של המטופלים שלה שחוששים לצאת מהבית לקבלת טיפול. "אני ובן הזוג שלי עובדים בעבודות חיוניות כך שלא יוצא לנו להיפגש יותר מידי בימים האלו. החולים בהם אני מטפלת הם בני הגיל השלישי ומוגדרים כאוכלוסיית סיכון הם סגורים בבתים ולא יכולים להגיע לטיפול, הם באמת זקוקים לי. לא סתם בחרתי להיות אחות, אני מאמינה בלב שלם שחשוב לעזור לכל אדם איפה שניתן וברור לי שלמרות הקושי והחשש אני אעשה את זה גם בימים אלו". 

 

שלזינגר מספרת כי המצב בהחלט אינו פשוט וזו החלטה ובחירה: "יש לי שני ילדים ותינוק בן שנה, ברור שהכי קל לי להגיד שאני מסתגרת איתם בבית אבל אני לא מסוגלת לנטוש את החולים, בעיקר עכשיו. אני חוזרת מהעבודה כמו גנבת, מתקלחת, זורקת את הבגדים לכביסה ורק אז אומרת שלום. בעלי כתב פוליטי אז הבית הפך למעין אולפן שממנו הוא משדר". למרות הכל האחים והאחיות מבינים שהם יוצאים לשליחות למען החולים. "כשאני מגיעה לבתים של אנשים אני רואה כמה הם צמאים לקשר אנושי. אז נכון שאסור להתקרב יותר מידי ואני ממוגנת מכף רגל ועד ראש אבל מרגש לראות את האהבה וההערכה שלהם. כולם מבינים שזאת סיטואציה בלתי רגילה בעליל".

 

בזמן שהמשק קורס ואחוזי האבטלה עומדים כעת על 24%, בחברות התרופות דווקא מחפשים לגייס כוח עזר לצוותים הרפואיים הקיימים. "אחים ואחיות הם כוח שקט, אנחנו פועלים יחד מתוך ערבות הדדית. יש לי לא מעט קולגות שמציעים לצאת איתי לחזית ולסייע בטיפול ולא מהמקום של דאגה לפרנסה"  מספרת שלזינגר. 

צילום פרטי סבטלנה לוי

 

סבטה לוי

אחות בתחום הקרדיולוגיה מגיעה בימים אלו לבתים של חולי לב המוגדרים כאחת מקבוצות הסיכון המשמעותיות ביותר לסיבוך מנגיף הקורונה. "אני מטפלת בחולי לב בסיכון גבוה להתקף לב שני באמצעות  זריקה להורדת הכולסטרול. המשך הטיפול התרופתי הוא קריטי בייחוד בימים האלו. עם זאת, המטופלים מאוד חוששים לצאת מהבית לקבלת טיפול וחלקם מודאגים מכך שאגיע אליהם. לכן מעבר לטיפולי בית התחלנו בהדרכות וידאו לבני משפחה בהם אנחנו מלמדים איך לתת את הזריקה לחולים. נתקלתי בלא מעט מחלות זיהומיות במהלך הקריירה ואני מבינה את גודל האחריות שמוטלת עליי". 

 


"כואב שיש קבוצות באוכלוסיה שלא לוקחות את הנושא ברצינות"

כשהן נשאלות מה לדעתן בכל זאת ניתן לקחת מתוך כל התקופה המאתגרת הזאת כולן אומרות בפה מלא שיש כאן מסר חשוב, פתאום מבינים שלא הכל בידיים שלנו. "ניתנה לנו הזדמנות לחיות אורח חיים שונה לגמרי ממה שחווינו לפני כמה שבועות ויש גם יופי מסוים ושקט נפשי בלא להתעסק ביציאה החוצה ודווקא להתמקד בהתגבשות עם המשפחה" כך קרן כהן, אחות "אני רואה השתתפות מטורפת של אנשי מקצוע וכלל החברה לעזור לאחרים ובעיקר לאוכלוסייה המבוגרת. מצד שני כואב לי שיש קבוצות באוכלוסייה שלא לוקחות את הנושא ברצינות ולא נשמעות עד הסוף להוראות משרד הבריאות. הערבות ההדדית צריכה לבוא לידי ביטוי גם כאן" אומרת סיון. 

 


האתגרים הרבים של התקופה ובפרט כל העיסוק הנוגע לבריאות יצר גמישות, יצירתיות ונכונות רבה של העוסקים במלאכה לעשות את המרב והמיטב כדי שכולם יקבלו את הטיפול לו הם זקוקים. ברגעים קשים אלו, ההירתמות והנכונות של אחיות ואחים רבים להעניק את הטיפולים והשירותים גם בבית, מספקים מעט אופטימיות ויציבות כי ביחד נצלח את המשבר.

 

בראשי צילום פרטי סיון שלזינגר

הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.