חיפוש

השנה הראשונה שלי

סיפורם של אנטואן ובנז׳מן, שני סטודנטים שנה א׳ לרפואה שמשימתם להתקבל למסלול הרפואה המבוקש מוביל לרגעים קסומים של סולידאריות לצד מהמורות בלתי צפויות. יוקי לביא צפה וממליץ

מאת: יוקי לביאפורסם ב: 22/03/2020
X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

בנז'מן ואנטואן

"לא היה ביניהם שום סקס" לחש הבחור לחברו ביציאה מהאולם בתום הסרט. כשבן שיחו שאל אותו מדוע הוא חשב שהיה אמור להיות סקס, ענה לו "כי בצילומים הם נראו כ"כ קרובים, כ"כ אינטימיים ..."

 

אז נכון, "השנה הראשונה שלי", המתרחשת בין כתלי הפקולטה לרפואה בפאריז, היא יצירה אמנותית על זוג חברים גברים שרכיב המגע המיני לא מתקיים בתוכו. למען האמת הם סטרייטים, שהאינטראקציה היחידה המתהווה היא סטודנטיאלית, אחוות רופאים לעתיד, במסעם אל היעד הנכסף.

 

דומה כי ד"ר תומא לילטי, התסריטאי והבמאי, קשור בעבותות למקצועו. "היפוקרטס" ו – "רופא הכפר" שלו הפכו לשם דבר, והנה גם הסרט המדובר לא פוסח על חוויית האנטומיה.

 

העלילה

בנז'מן הוא בנו של רופא מדופלם, המשתייך למשפחה מהמעמד הגבוה. לא בטוח שהוא בכלל רוצה להיות רופא, אך אופיו הקונפורמיסטי לא מאפשר לו כל התנגדות להסללה עתידו המקצועי.

 

אנטואן הוא סטודנט שמתחיל את לימודי הרפואה שלו זו הפעם השלישית. חשוב לדעת כי שיטת הסלקציה בפקולטות לרפואה בצרפת היא כה נוקשה וכה חדה עד כי רק מעט יותר מעשירית הסטודנטים עומדים בקריטריון, וצולחים את מכסת השנה הראשונה.

 

והנה כי כן השניים מתוודעים זה לזה בנפתוליה של הפקולטה, כשמבוך המסדרונות הוא אספקלריה לסערת הרגשות האופפת אותם. אנטואן בשל תסכולו המתמשך ובנז'מן על בלבולו וחוסר הקוהרנטיות של תחילת חייו הבוגרים. את תחושותיו הוא פורק מדי פעם בדברי מאפה מתוקים כדוגמת קרואסוני שוקולד, מעין פיצוי על היעדר בחירתו החופשית.

השנה הראשונה שלי

זוג החברים עוזרים זה לזה – בנז'מן כנצר לשושלת של רופאים, ואנטואן כמי שבקיא בניואנסים הפריכים של נוהלי הלימוד המדודים. לילטי בדרכו מותח ביקורת על צרפת והאופן הדראקוני בו היא מנפה את הסטודנטים לרפואה בתחומה. מכבש הלחצים, התחרותיות הבלתי פוסקת, תחושת היותך זר במנגנון הרפאים האינטנסיבי, הררי חומרי הלימוד המייגעים והבלתי רלוונטים בעליל – הם חומר גלם עבורו לשטוח את נימת יצירתו באמצעים מסוגננים.

 

מסייעים לו בכך צמד השחקנים הצעירים, חיוניים ומרווי נחת. וויליאם לבגיל המגלם את בנז'מן חדור רוח פרצי נעורים, משובב נפש בתמימותו ובחיוכו ממיס הלבבות. כולו שוחר טוב, נכון לסייע למי שנקרה בדרכו. הגורל זימן לו את כאמור את אנטואן – וונסן לאקוסט ( ששיחק גם ב"היפוקרטס" של לילטי ), סוג של הפך גמור מחברו. מופנם, קצת מלנכולי, מהורהר, כזה שלא מגיע מרקע חברתי ותרבותי מרופד ומרווח כבנז'מן.

 

אצלו סיום הלימודים הופך כבר מזמן מרצון לסוג של אובססיה, הוכחה ניצחת ליכולותיו, כרטיס ניצחון על המקום ממנו צמח. לאקוסט מעביר את תחושותיו באופן מעורר אמפטיה כובשת. סרטו של לילטי הוא יצירה קאמרית המתרחשת בחללים ענקיים, ניגוד משווע בין מפעל של פס יצור לרגעים גנובים של אנושיות.

 

ואותם רגעים קסומים של סולידאריות לצד מהמורות בלתי צפויות יעמידו את החברים החדשים בשלל מבחנים. האם יצלחו אותם? האם ייטיבו להגיע אל קו הגמר?

עוד ב-סרטים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.