חיפוש

השפעות הקורונה על כדור הארץ

יום כדור הארץ העולמי שחל אמש, הוא הזדמנות לבחון כיצד הוירוס המאיים עלינו השפיע על הפלנטה האהובה שלנו

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

אין ספק שההשלכות החברתיות והתרבותיות עלינו, בני האדם, עם פרוץ וירוס הקורונה, משמעותיות. הבידוד שנכפה על רובינו והמציאות החדשה יצרו אילוצים שהניבו דרכי התמודדות ותופעות חדשות. אבל העובדה שבני האדם הפסיקו לפקוד בהמוניהם את המרחב הציבורי השפיעה גם על כוכב הלכת שלנו.

 

זמנם של הסיסמוגרפים והגאוגרפים

חוקרים העוקבים אחר פעילות כדור הארץ מדווחים של ירידה בתנודות הרטט של קרום כדור הארץ. כתוצאה מהפסקת התחבורה ופעילות אנושית מכנית אחרת. מה שמאפשר לקרוא שינויים סיסמיים קטנים יותר ולעקוב אחר רעידות אדמה ושינויים וולקנים שמושפעים מהתנודות על פני קליפת כדור הארץ.

צילום: ורד ברלל

 

זיהום האוויר ירד באופן דרמטי

עם סגירת מפעלים, הפסקת הטיסות והדממת מכוניות, תצפיות ועמדות ניתור קיבלו תוצאות מפתיעות בפרק זמן קצר ביותר. 
לווינים העוקבים אחר כדור הארץ מצאו כי ישנה ירידה משמעותית בריכוז חנקן דו חמצני שנכנס לאטמוספרה באמצעות פליטת עשן מכלי רכב ותחנות כח. הירידה שנצפתה באזורי סין ואירופה היתה מהירה ומקבילה להגבלות החברתיות שנגזרו באזורים אלה. 
ארגון הבריאות מזהיר כבר שנים כי זיהום האוויר מחנקן דו חמצני החודר לאטמוספרה מסוכן לאדם והוא מהגורמים לשבץ מוחי, מחלות לב והפרעות נשימה. מחלות מהן מתים כ 4.2 מיליון איש בשנה.

 

על פי ניתוח שערך פרופ' מרשל ברוק מאוניברסיטת סטנפורד, חייהם של אלפים ניצלו מהירידה בזיהום האוויר הנוכחי.
הירידה בזיהום הובילה עיכוב בבעיית האקלים ובהתחממות הגלובלית. 

צילום: ורד ברלל

 

הציפורים חזרו לצייץ

חוקרים הבודקים את רמת הרעש לה אנו חשופים גילו כי מאז פרוץ וירוס הקורונה וההגבלות החברתיות נמדדו ירידות של עשרות דציבלים ברחבי הערים ואפילו באזורים שקטים יחסית, כמו פארקים ואזורים פתוחים. 
אריקה ווקר חוקרת בריאות הציבור מבוסטון מדווחת על עוצמת דציבלים גבוה תמידית הפוגעת באיכות השמיעה שלנו, רמת דציבלים גבוה כזו היא עניין של שיגרה בשעות העומס ובאזורים מתועשים מסוימים ברחבי העיר. הסביבה השקטה שנוצרה בימים אלה מבטיחה את איכות השמיעה שלנו לאורך שנים, לו רק יכולנו לשמור עליה.
רבים ברחבי העולם כולו, מדווחים על עלייה בציוץ הציפורים ובכמות הציפורים הנצפים ונשמעים מבייתהם. אומנם זו עונת הנדידה בחצי הכדור הצפוני, אך השקט שהשתרר סביב מאפשר לנו לשמוע את הציוצים שבעבר הושתקו בשאון העיר. 

 

האם יתרבו הליוויתנים?

חוקרי ליוויתנים ביקשו להניח אמצעי מדידה ומחקר כדי לעקוב אחר מצב הליוויתנים מול חופי אלסקה, זאת כיוון שרעש גורם ללחץ בקרב ליוויתנים ומשפיע ישירות על ההורמונים שלהם. בימים אלה בהם תנועת האניות הופסקה כמעט לחלוטין והאוקיאנוסים שקטים כפי שלא היו שנים רבות מאוד. ישנה תקווה כי תעלה רביית הלוויתנים.

 

המידע מתבסס על דיווחי ה BBC ומאמר באטלנטיקס>>

עוד ב-מדע, טבע וטכנולוגיה:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.