חיפוש

זיכרונות מלחמה: מפגש בזום

פרויקט מיוחד של שיח לוחמים בשיחות זום עם תלמידי תיכון על מלחמת לבנון הראשונה ועל החוויות של מי שהיה שם, התגבש מתוך צורך של הלוחמים עצמם באופן בלתי אמצעי להנציח את הנופלים ואת המלחמה ההיא

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל השנה, שונה משנים אחרות, כולנו לא נעלה לקברי יקירנו אלא נעביר אותו בית בצל הקורונה. עבור חיילים לשעבר , לוחמים, ששכלו חברים, זו בשורה שקשה לשאת. עם פרוץ משבר הקורונה כנראה שפינה זמן ואולי גם העלה זיכרונות בקרב רבים, גרם לכך שקבוצת פייסבוק נפתחה על ימי מלחמת לבנון הראשונה, אליה הצטרפו מאות ואלפים של חיילים וחיילות לשעבר ששירתו בימי המלחמה, הקבוצה תפסה תאוצה והפכה לתופעה.

מתוך המצב המיוחד ומהשיחות שעלו, ייזמו כמה מחברי הקבוצה מיזם שתפס בין לילה תאוצה וזכה להדים רבים: שיחת "זום" בין הלוחמים לשעבר שהתנדבו לעלות ב"זום" לבין תלמידי כיתה. החוק היחידי הוא לא לערב פוליטיקה מכל סוג שהוא. 

מדיווחים של הלוחמים לשעבר אחרי שהעבירו מפגשים לתלמידים: "סיימתי זום עם כיתה אחת. שעה ורבע שלי שיחה מדהימה! ממש מתרגש פה". "תקשיבי, היה מדהים. הם כיתה ט'. חששתי שטיפה צעירים מדי לזה. החלק שלי לקח גג חצי שעה, וכל השאר היה שיחה ושאלות שלהם. לא צוחק, ממש התרגשתי"

מפגש בזום בית הספר בראשון "שיח לוחמים"

 

דרך מקורית להנצחת היקרים

שי בחרוזי, מיוזמי המיזם (יחד עם דניאל הלר וחברים נוספים בקבוצה): "לרבים מאתנו יום הזיכרון הוא יום טעון במיוחד, שבו אנו "מתייצבים" כל פעם מחדש בבתי העלמין הפזורים ברחבי הארץ כדי לכבד ולזכור את אחינו שאינם. לכן פנינו לחברים, לוחמים ולוחמות לשעבר, לקחת חלק בפרויקט מיוחד ליום הזיכרון בו אנו נשוחח עם תלמידים ותלמידות מרחבי הארץ ונחלוק איתם את הזיכרונות הרבים".
עוד מוסיפים משתתפי הפרויקט: "לרובנו מדובר במשהו מאוד לא קל. לחלקנו זו אולי תהיה הפעם הראשונה שנדבר על זה בגלוי. אבל לכולנו הערך של הנצחת יקירנו הינו ערך בעל חשיבות עליונה".

 

זו רק ההתחלה, ממשיכים לספר את הסיפור

מעל 7500 תלמידים השתתפו עד כה בשיחות עם לוחמים כ 170 לוחמים התנדבו לשוחח עם כיתות (ולעיתים שכבה שלמה) ב"זום" ענו על שאלות וחלקו את החוויות שלהם מהשירות הצבאי ומהמלחמה "ההיא" שאיכשהו פחות מוזכרת בספרי ההיסטוריה ולא ממש נלמדת בכיתות.
יניב איזון, אחד המתנדבים: "בחודש האחרון הצטרפתי לקבוצה "לבנון, סיפור המוצבים", קבוצה מרגשת לסיפורים ואחוות לוחמים... נתבקשתי כמו כנראה עוד חברים לקיים שיחת ZOOM לבני נוער ולשתף חוויות וסיפורים. מפה לשם, ZOOM מרגש עם 35 תלמידי כיתה ח מהגימנסיה ראשון לציון (שעפו על זה שראיתי את כולם יושבים מול שולחן ומצלמה) והמורה שלהם עדי. מספר להם סיפורים, מדבר איתם על ערכי צה"ל (מתמקד מבחירה בערך "הרעות"), בקיצור חוויה מיוחדת". 
התגובות של המורים, התלמידים והלוחמים עצמם היו נלהבות כל כך, יותר מהמצופה מה שגרם לכך שבכוונת הלוחמים לשעבר להמשיך עם הפרויקט לא רק בימי קורונה ויום הזיכרון.

הודעה ממורה בעקבות מפגש זום עם תלמידי כיתתה


יצוין שהפרויקט הוא יוזמה ספונטני והתארגנות של אנשים פרטיים שמה שמחבר אותם הוא עברם כלוחמים במלחמת לבנון הראשונה והרצון למצוא דרך בתקופה שבה לא ניתן לעלות לבית העלמין להתייחד עם חבריהם לנשק. 

אחת המורות בהודעת וואטסאפ לאחר המפגש: "תודה רבה לך.  הם מאוד התרשמו. אני לא חושבת שהשתתפנו  בשיחה כזו עוצמתית אפילו לא בשגרה רגילה. אנו מעריכים אותך מאוד ומאחלים לך שנים רבות של נחת ובריאות".

 

עוד ב-ימי קורונה:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.