חיפוש

יפן מתמודדת עם גל שני של התפרצות

ערב הסרת חלק מההגבלות והקלת הסגר בישראל, כדאי להביט רגע אל האי הוקיאדו שביפן שחווה בימים אלו התפרצות שנייה אחרי הסרת הסגר, וללמוד מהמקרה שם מה קורה כשמסירים סגר מוקדם מדי

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

בסוף חודש פברואר השנה הפך הוקאידו, האי והמחוז השני בגודלו ביפן, למקום הראשון במדינה שהכריז על מצב חירום בגלל התפרצות הקורנה. בתי הספר נסגרו, התכנסויות בקנה מידה גדול בוטלו ואנשים "עודדו" להישאר בבית. השלטון המקומי רדף אחר הנגיף בנחישות - ניהל מעקבים ובודד באגרסיביות את כל מי שהיה במגע עם קורבנות.

 

כמעט סיפור הצלחה

המדיניות המהירה והממוקדת של השלטונות פעלה מצוין ועד אמצע מרץ מספר המקרים החדשים צנח לאחד או שניים ביום. ב -19 במרץ הוסר מצב החירום בהוקיאדו, ובתחילת אפריל נפתחו בתי הספר מחדש. אולם כעת, 26 יום בלבד לאחר הסרת מצב החירום, נוצר הצורך להטיל אחד חדש ובשבוע האחרון רשמה הוקאידו 135 מקרים מאושרים חדשים של חולי קורונה.

 

בשונה מההתפרצות הראשונה בפברואר, אין הוכחות לכך שהנגיף יובא מחדש מחוץ ליפן. אף אחד מהמקרים החדשים מקורו בזרים שנכנסו למדינה, ואף אחד מהנדבקים לא נסעו מחוץ ליפן בחודש האחרון. 

יפן קורונה

 

למרות התגובה המצויינת של שלטונות יפן להתפרצות בהוקיאדו והבידוד היעיל של האוכלוסיה, בדבר אחד הם פספסו וזה בכמות הבדיקות. להבדיל מדרום קוריאה, שם הגיבו במהירות בביצוע כמות אדירה של בדיקות וסגר סלקטיבי תוך שמירה על השגרה ועל הכלכלה, ביפן בוצעו מספר קטן מאוד של בדיקות. אפילו עכשיו, יותר משלושה חודשים לאחר שיפן רשמה את המקרה הראשון שלה, היא עדיין בודקת רק אחוז זעיר מהאוכלוסייה. בתחילה, הממשלה אמרה כי זה משום שבדיקות רחבות היקף הן "בזבוז משאבים". כעת משרד הבריאות ביפן חושש שבתי החולים יוצפו באנשים שיאובחנו חיוביים - אך הם סובלים מתסמינים קלים בלבד.

 

"הלקח העיקרי שניתן ללמוד מהוקאידו הוא שאפילו אם מצליחים לבלום את התפרצות המחלה בפעם הראשונה, קשה לבודד ולשמור על הבלימה למשך תקופה ארוכה. אם לא מרחיבים משמעותית את מספר הבדיקות, קשה לזהות את ההדבקות בקהילה ובבתי החולים." אומר פרופסור קנג'י שיבויה ממכללת קינגס בלונדון.

ראש ממשלת יפן

ראש ממשלת יפן שינזו אבה העניק למושלים בשבע מחוזות את הסמכות לקבוע את רמת הסגר במחוז

 

והדרך עוד ארוכה..

מקרה הוקיאדו מלמד אותנו שהדרך לחזרה לשגרה תימשך הרבה יותר זמן ממה שרוב האנשים מצפים. בהוקאידו נאלצו כעת להטיל מחדש את המגבלות. פרופ שיבויה טוען שללא אמצעים קשים יותר ליפן אין סיכוי לשלוט במה שנקרא "הגל השני" של הדבקות שמתרחש עכשיו, לא רק בהוקאידו, אלא בכל רחבי הארץ. "שיעור המפתח", הוא אומר, "הוא שגם אם מצליחים לרסן את ההתפשטות על ידי סגר מקומי, אך מאפשרים הקלות והתרופפות באזורים אחרים במדינה וקיימת תנועה של אנשים בין אזור לאזור, קשה לשמור על סטטוס נטול וירוסים".

 

הכלכלה בהוקאידו כבר נפגעה קשה, מכיוון שהאי תלוי מאוד בתיירות, ויפן אסרה על נסיעות מארה"ב ואירופה ומרבית מדינות אסיה. נאוקי טאמורה בעל בר בעיר אסאהיקאווה, אמר לנו שהבר שלו עדיין פתוח, אך אין כמעט לקוחות. "אחד או שניים מגיעים בכל לילה," הוא אומר. "היו הרבה תיירים מסין ומדרום מזרח אסיה. הם נעלמו לחלוטין. אנחנו לא שומעים שפה זרה מדוברת עכשיו ברחוב. מקומות לינה קטנים יותר צריכים להיסגר. עסקים בתחום התיירות ממש נאבקים." מצב החירום החדש ביפן אמור להסתיים רשמית ב- 6 במאי, סוף חג "שבוע הזהב" של יפן.

עוד ב-ימי קורונה:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.