חיפוש

כמה זמן לוקח להחלים מקורונה?

כיצד מרגישים חולי קורונה בשלבים השונים של המחלה וכמה זמן לוקח להחלים ממנה לגמרי? הנה התשובות לכל השאלות שבוודאי מטרידות אתכם

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

זמן ההחלמה ממחלת הקורונה תלוי בראש ובראשונה ברמת החולי שלכם מלכתחילה. יש אנשים שיעברו את המחלה במהירות, אך עבור אחרים המחלה יכולה להימשך זמן ארוך יותר ולהשאיר תסמינים ובעיות רפואיות מתמשכות.

 

למרות שהמחלה פרצה לחיינו רק לפני מספר חודשים בודדים, החוקרים כבר הבינו שיש המון פקטורים שמשפיעים על החומרה שלה, וזה לא רק עניין של מחלות רקע וגיל החולים, אלא גם עניין של מין (גברים חולים יותר מנשים), שיוך אתני וגורמים נוספים.  

 

למרבה הפלא מסתבר שככל שהטיפול הרפואי שתקבלו כחולי קורונה יהיה פולשני יותר, וככל שהוא יתבצע למשך זמן ארוך יותר, סביר להניח שגם ההחלמה מהמחלה תהיה ארוכה יותר.

 

מה אם יש לי רק תסמינים קלים?

 

מרבית האנשים הסובלים מקורונה יפתחו רק את התסמינים העיקריים - שיעול או חום. אך הם יכולים לחוות גם כאבים בגוף, עייפות, כאב גרון וכאב ראש. בהתחלה השיעול יהיה יבש, אך ישנם אנשים שבסופו של דבר יתחילו להשתעל שיעול רירי המכיל תאי ריאה מתים שנפגעו על ידי הנגיף. תסמינים אלו מטופלים במנוחה במיטה, בשתייה של המון נוזלים ונטילת משכחי כאבים כמו אקמול.

 

אנשים עם תסמינים קלים צריכים להתאושש טוב ומהר. החום אמור לרדת תוך פחות משבוע, אם כי השיעול עשוי להישאר ולהימשך שבועות אחדים. על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO) בניתוח נתונים שנמסרו מסין, ברוב המקרים לוקח בערך שבועיים בממוצע להחלים.

החלמה מקורונה

 

מה אם יש לי תסמינים חמורים יותר?

 

המחלה יכולה להיות חמורה בהרבה עבור חלק מהאנשים. ההידרדרות נוטה לקרות כשבעה עד עשרה ימים בתוך המחלה. המהפך בהרגשה יכול להיות פתאומי. הנשימה הופכת קשה והריאות נדלקות. הסיבה לכך היא שלמרות שמערכת החיסון של הגוף מנסה להילחם - היא למעשה מייצרת תגובת יתר (הנקראת סערת ציטוקינים) והגוף חווה נזק שנוצר כתוצאה מנסיונות מערכת החיסון להילחם בנגיף.

 

במצב כזה יש אנשים שיצטרכו להתאשפז בבית החולים ולקבל טיפול בחמצן. רופאת המשפחה שרה ג'רוויס אומרת: "קוצר הנשימה עשוי לקחת זמן לא מבוטל... ולגוף יכול לקחת לא מעט זמן להתגבר על הצלקות והדלקת." לדבריה זה יכול לקחת שבועיים עד שמונה שבועות להחלים, כשבמהלך התקופה הזו תחוו בעיקר עייפות מתמשכת.

 

מה אם אני זקוק לטיפול נמרץ?

 

ארגון הבריאות העולמי מעריך שחולה אחד מתוך 20 חולים יזדקק לטיפול נמרץ, שיכול לכלול הרדמה וחיבור למכונת הנשמה. ללא קשר למחלה הספציפית הזו, כל אשפוז במחלקת טיפול נמרץ גורר בעקבותיו תהליך החלמה והתאוששות, שבסופו החולים מועברים למחלקה רגילה לפני שהם חוזרים הביתה.

 

ד"ר אליסון פיטארד, דיקן הפקולטה לרפואה לטיפול נמרץ, אומר שיכולים לקחת 12 עד 18 חודשים לחזור לשגרה לאחר כל אשפוז במחלקת טיפול נמרץ. בנוסף, בילוי זמן רב במיטת בית חולים מוביל לאובדן מסת שריר. המטופלים יהיו חלשים ולשרירים ייקח זמן להצטבר מחדש. יש אנשים שיזדקקו לפיזיותרפיה כדי ללכת שוב.

 

בגלל הטיפול האינטנסיבי שעובר שהגוף במחלקת הטיפול הנמרץ, קיימת גם אפשרות להפרעות פסיכולוגיות לא קלות בכלל.  "נראה שיש גורם נוסף במחלה הזו - וזו עייפות נגיפית שבהחלט מהווה גורם עצום על מצבם הנפשי של המטופלים", אומר פול טוווס, פיזיותרפיסט טיפולי במועצה לבריאות באנגליה. היו דיווחים מחולים בסין ואיטליה על חולשה מתמשכת בכל הגוף, קוצר נשימה לאחר כל מאמץ, שיעול מתמשך ונשימה לא סדירה. בנוסף נראה שמי שנדבק בקורונה זקוק להרבה מאוד שינה ומנוחה.

החלמה מקורונה

חולה בת 95 מאיטליה שהחלימה מקורונה

 

האם הדבקות בנגיף יכולה להשפיע על בריאותי לטווח הארוך?


איננו יודעים בוודאות מכיוון שאין נתונים לטווח הארוך, אך אנו יכולים להסתכל על תנאים אחרים. בהרבה מקרים של דלקת ריאות חריפה, כמו זו שמתפתחת במחלת הקורונה, (תסמונת מצוקה נשימתית חריפה הנקראת Ards), מתפתחת אצל החולים פעילות יתר של מערכת החיסון שגורמת נזק לריאות. "יש בידינו נתונים הקובעים שאפילו חמש שנים אחרי המחלה אנשים עדיין יכולים להיתקל בקשיים פיזיים ופסיכולוגיים מתמשכים", אומר ד"ר ג'יימס גיל, רופא משפחה ומרצה בבית הספר לרפואה בוורוויק.

 

"קשה לך לנשום, ואז הרופא אומר 'אנחנו צריכים לחבר אותך למכונת הנשמה. אנחנו צריכים להרדים אותך. האם אתה רוצה להיפרד ממשפחתך?'. הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) בקרב חולים חמורים אלה אינה מפתיעה. יהיו צלקות פסיכולוגיות משמעותיות עבור רבים."

 

כמה אנשים החלימו עד כה מהמחלה?

 

בעניין הזה אין נתון מדויק, מכיוון שלא ידוע בודאות כמה אנשים באמת נדבקו ונושאים את הנגיף וגם שיטת המעקב והדיווח של המדינות היא שונה ממדינה למדינה. נכון ל 15 באפריל דיווחה אוניברסיטת ג'ונס הופקינס על 500,000 איש שהחלימו מתוך שני מיליון נגועים. 

 

האם אוכל להידבק שוב בקורונה אחרי שהחלמתי?

 

קיימות ספקולציות רבות בנושא, אך מעטות הן העדויות המאומתות לגבי הידבקות מחדש במחלה. בכל מקרה לאחר שהגוף מתמודד עם המחלה ונלחם בנגיף, מערכת החיסון שלנו לומדת אותו ובונה תגובה חיסונית יעילה יותר מאשר היתה לגוף בפעם הראשונה. נראה שרוב הדיווחים על חולים הנדבקים פעמיים עשויים להסתכם בטעות בבדיקות. שאלת החסינות הטבעית היא חיונית וקריטית להבנת המגפה ולקביעת דרכי ההתמודדות איתה.

 

הכתבה המקורית התפרסמה באתר ה BBC

עוד ב-ימי קורונה:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.