חיפוש

כנס מעורר מחלוקת על יעילות הטיפול בתרופות פסיכיאטריות

ישראל הופכת לבמה מרכזית בדיון החם ביותר בעולם הרפואה הפסיכיאטרית - האם השימוש בתרופות יעיל בטווח הארוך?

מאת: מערכת ויטרינהפורסם ב: 10/12/2017
X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

לרגל צאת רב המכר שלו "אנטומיה של מגיפה" בעברית, יבקר בארץ העיתונאי החוקר רוברט וויטאקר. הספר עורר תהודה גדולה בארה"ב וריכז בפעם הראשונה את תוצאות המחקרים ארוכי הטווח בתרופות פסיכיאטריות, המראים באופן מובהק את חוסר היעילות בהם. 

 

הספר מתאר את הגורמים לעובדה שלאחר יותר מחמישים שנים מאז התרופות הפסיכיאטריות החלו להיכנס לשימוש, מצב תחלואת הנפש בעולם המערבי רק הולך ומחמיר. הספר זכה בפרס העיתונות האמריקאית החוקרת (IRE) לשנת 2010 והוא יוצא לאור בפעם הראשונה בעברית בהוצאת פוקוס.

 

שיעורם ההולך וגדל של אנשים הסובלים ממחלות פסיכיאטריות במאה ה-21 הביא את האו"ם להגדיר אותן כ"מגפה" עולמית. תאגידי התרופות פיתחו שלל טיפולים תרופתיים ממוקדים לטיפול ב"מגיפה" המכניסות להם מעל 40 מיליארד דולר בשנה. ולמרות זאת, מסתבר שדווקא בקרב חולים שאינם נוטלים תרופות אחוזי ההחלמה ממחלות פסיכיאטריות גבוהים יותר. 

 

מעבר לכך- על פי מחקר של ארגון הבריאות העולמי, חולים הסובלים מסכיזופרניה מבריאים יותר בארצות לא מפותחות בהשוואה לארצות מפותחות. מספר הסובלים מהפרעה דו-קוטבית עלה פי 100 בחמישים השנים האחרונות בעולם המערבי, במקביל לעלייה בשימוש בתרופות אנטי דיכאוניות.

 

ביום ראשון, 17.12, יתקיים לראשונה בישראל  בסינמטק תל אביב כנס לקהל הרחב אותו יוביל רוברט וויטאקר. הכנס יעסוק בביקורת העדכנית על הטיפול הפסיכיאטרי הקונבציונאלי, המבוסס רובו ככולו על תרופות פסיכיאטריות. נוסף לכך, יוצגו גישות עדכניות לטיפול בפסיכוזה בקהילה באמצעות מודל סוטריה וכיוונים מעשיים להפחתת השימוש בתרופות.

כנס מעורר מחלוקת על טיפול פסיכיאטרי

הנתונים בישראל מראים כי מעל שני מיליון מרשמים ניתנים בשנה לתרופות אנטי-דיכאוניות, מעל מיליון מרשמים לריטלין ומאות אלפי מרשמים לתרופות אנטי-פסיכוטיות. זאת ועוד - מספר מקבלי הקצבאות בגין נכות פסיכיאטרית עלה ב-170% בשני העשורים האחרונים, פי 3 מקצב גידול האוכלוסייה.

 

לאחרונה מתפתחת בישראל גישה חלופית לאשפוז הפסיכיאטרי במסגרת יוזמת "בתי סוטריה". בבתים אלו המוגבלים ל-10-8 דיירים מתבצע הטיפול בפסיכוזה ובמשברים נפשיים קשים אחרים בתוך הקהילה ועם שימוש קטן בהרבה בתרופות. מייסד עמותת סוטריה ישראל, פרופסור פסח ליכטנברג, ירצה אף הוא בכנס. בחודש אוקטובר יזם משרד הבריאות קווים מנחים ל"בתים מאזנים" כאלו ומאז נפתחו בתים נוספים ועוד אחרים בתכנון.

רוברט וויטאקר. צילום: יח"צ

רוברט וויטאקר הוא המייסד והעורך הראשי של madinamerica.com המרכז את הדיון העדכני ביותר כיום בכל הנוגע לחשיבה מחדש על עולם הטיפול הפסיכיאטרי. הוא חיבר ספרים נוספים  בנושא זה כגון  "Mad in America" ו- "Psychiatry under the influence
 

כנס "תרופות פסיכיאטריות - אנטומיה של מגפה", יום ראשון, 17.12.2017, 21:30-18:00, סינימטק תל אביב אולם 3, שפרינצק 2, 150-65 ש"ח.  רוכשי הכרטיסים לכנס יכולים להזמין מראש את ספרו של וויטאקר ב-50 ש"ח במקום 94 ש"ח. 

 

לרכישת כרטיסים לכנס לחצו כאן >>

 

 

 

עוד ב-בריאות:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.