חיפוש

מהם השלבים בהתפתחות התינוק עד גיל 3?

התינוק מתפתח בהדרגה ויש כמה שלבים עיקריים שאפשר לעקוב אחריהם מינקות ועד גיל 3. רוצים לדעת מה התינוק שלכם לומד לעשות ממש ברגעים אלו?

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

הדרך המסורתית לעקוב אחר התפתחות תינוקות היא באמצעות חישוב אחוזונים, אשר מתבצע על ידי הזנת נתוני תאריך לידה, מין, אורך התינוק בסנטימטרים, משקל התינוק בקילוגרמים והיקף הראש שלו בסנטימטרים.

 

לפי התוצאות אפשר לדעת האם מדד ההתפתחות תקין, באיזה אחוזון התינוק נמצא בפרמטרים של אורך ומשקל ובעיקר האם האורך תואם את הנורמה של פעוטות בגילו.

 

מצד שני, מחשבון גדילה לתינוק לא עוזר להורים לזהות את השלבים העיקריים בהתפתחות המוטורית והחושית. הדרך הכי נוחה לעשות את זה היא לחלק את תהליך ההתפתחות לשלבים מרכזיים ולבחון את המאפיינים של כל שלב בנפרד.

 

 

כל מה שקורה בשנה הראשונה

ההתפתחות עד גיל שנה היא לדעת מומחים ואנשי מקצוע המהירה ביותר בחייו של התינוק. בגילאי 0-3 חודשים הוא שוכב על הבטן וצידי הגוף בלבד, אך לומד כיצד לעקוב אחר חפצים וליצור קשר עין, איך להביא את הידיים לקו אמצע הגוף ולפה ובאיזה אופן לסגור ולפתוח את כפות הידיים. בהמשך הוא מתחיל לבצע תנועות מבודדות, מרים את הראש, חובט בידיו בחפצים תלויים ואפילו מכניס חפצים לפה.

 

בשלושת החודשים הראשונים לחייו, התינוק שוכב על הבטן או על צדי הגוף

 

בגילאי 6-3 חודשים התינוק לומד להישען על המרפקים בשכיבה על הבטן ולהרים את הראש. הוא יודע כיצד להעביר את משקלו מצד לצד בשכיבה על הבטן, איך להחזיק את הראש יציב במצב אנכי ובהמשך כיצד להעביר חפצים מיד ליד.

 

גילאי 9-6 חודשים מתאפיינים בהופעת שן ראשונה, זחילה לאחור, עמידת 6, ישיבה יציבה, זחילה והתיישבות עצמאית.

 

בגילאי 12-9 חודשים ישנה קפיצת גדילה והתפתחות שבאה לידי ביטוי באופן שבו התינוק לומד לבצע אחיזת צבת, מחיאת כפיים והיעמדות בתמיכה של חפץ. לקראת גיל שנה הוא יתחיל ליהנות ממשחקי קו-קו ואף לזהות את דמותו במראה.

בגילאי 12-9 חודשים הילד לומד לחמוא כפיים

 

 

שנתיים, שלוש והילד כבר לא תינוק

בגילאי 12-18 חודשים הפעוט הופך לתינוק אמיתי. הוא לומד ללכת באופן עצמאי, להחזיק עיפרון ולקשקש על דף, לרדת לתנוחת כיפוף כדי להרים צעצוע ולטפס במדרגות.

 

עד גיל שנה וחצי לומדים רוב התינוקות להצביע על ציורים בספר, להגיב להוראות מילוליות פשוטות ולשתות מכוס בעצמו.

 

הילד לומד להצביע על ציורים בספר

עד גיל שנה הילד ילמד להצביע על ציורים בספר

 

בין גיל שנה וחצי לשנתיים התינוק לומד איך ללכת היטב, לרוץ בצורה סבירה ולעלות במדרגות כאשר הוא נאחז בחוזקה במעקה.

 

שלבים לא פחות דרמטיים מתרחשים כאשר הוא מצליח להאכיל את עצמו בכף, ללעוס את מזונו ולשלוט בהגיה של מעל 50 מילים. עד גיל 3 מתאפיינת התפתחותו בעיקר במאבקי עצמאות ובפיתוח מערכות יחסים עם אנשים אמיתיים או חברים דמיוניים – אז יש למה לצפות. 

 

 

עוד ב-עולם התינוקות:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.