חיפוש

קלרה הלא קדושה

יחסים רומנטיים בין אישה מבוגרת לגבר צעיר, בגידות, מזימות, תשוקות ואיבוד שליטה. יוקי לביא בביקורת לסרט הצרפתי החדש ״מי אתה חושב שאני?״ בכיכובה של ג'ולייט בינוש

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

על המודעות המקדימות לסרט החדש "מי אתה חושב שאני?" התנוססו להם שלושה שמות בלבד : ז'ולייט בינוש, ניקול גרסייה ופרנסואה סיוויל. דווקא שמו של מחולל עלילת הסרט הצרפתי,  הגורם העקיף שבגללו כל התסבוכת נוצרה, וסחפה עימה אנשים וסופה אמוציונלית יוקדת - נגרע.

 

שמה של הדמות היא לודו, גבר צעיר המצוי ברומן סוער עם קלייר, המבוגרת ממנו בעשורים שלמים. נקמתה של קלייר בו ובאדם נוסף היא ללא ספק פועל יוצא של התנהגותו השטנית והנבזית של לודו. שמו אמור היה להתנוסס בגאון על הפוסטרים, וכמחווה צדק מאוחרת אחשוף אותו – גיום גואיקס.

 

עולמה של קלייר בת החמישים ושש מצוי בתהפוכות רגשיות. היא פרופסור לספרות בעלת שם, יש לה שני ילדים בגילאי ההתבגרות, ושלא בטובתה נוסף לה הסטטוס "גרושה". בעלה לשעבר עזב אותה עבור בחורה צעירה ממנה, בשנות העשרים לחייה. קלייר, אישה שגם בגילה העכשווי, יופייה עוצר נשימה, וכל הלכותיה אלגנטיות מוקפדת, חוותה אם כן את הסדק הראשון שעירער את בטחונה.

מי אתה חושב שאני סרט צרפתי

לודו, המאהב המזדמן והמסוקס שלה, נוטש אותה לאנחות באופן מעורר גועל. לא זו בלבד שניתק עימה את הקשרים, הוא עוד הופך אותה למשל ולשנינה בקרב חברו הטוב אלכס. לקלייר הפגועה והנואשת זהו קש ששובר את גבה ואת איפוקה. חמתה הלוהטת גורמת לה ברגע חולשה שברירי לפברק זהות וירטואלית. היא פותחת פרופיל מזוייף בפייסבוק, בודה שם וגיל צעיר בהרבה משנותיה, ואת תמונתה הפיקטיבית היא שואלת ממאגר צילומים ממוחשב וסקסי.

 

"קלרה" זהו שמה, ודי בכל הנתונים הללו כדי ללכוד ברשתה את אלכס, חברו הצלם של לודו המנוול. התעלול הזה, שנועד ללמד לקח את השניים (ואולי גם נקמה כלשהיא במין הגברי כולו) יוצא כצפוי משליטתה. אלכס מפלרטט עם קלרה, הצ'אטים הופכים לתכופים ובעלי אופי מיני בעליל, וכעבור מספר שבועות הוא מתוודה בפניה על אהבתו. מכאן ועד לרצונו במפגש ממשי עם בת דמותו הפייסבוקית הדרך אפסית, וקלייר/קלרה מצוייה באובדן עצות.

 

האם היא תיעתר לאהובה המדומיין? האם גם היא חשה רגשות עזים כלפיו? האם תרמיתה תתגלה? ושאלת השאלות – האם אפשרי קשר של פערי גיל כ"כ גדולים בין אישה לגבר, וכיצד החברה והסביבה מגיבות לכך? 

מי אתה חושב שאני סרט צרפתי

 

סאפי נבו, התסריטאי והבמאי, רוקם עבורנו מסע ופריזמה שהם הכל מלבד תיאורייה משמימה. אמנם קלייר בהרצאותיה האקדמאיות מגייסת לעזרתה דמויות של רומני מכתבים היסטוריים, אך התשוקה המתדפקת על מנעד איבריה, דומה למעשית ובלתי אפשרית מרגע לרגע. סאפי מעמיד אותנו בסיטואציה של תחבולה מאולצת, וככל שאנחנו אמורים לכעוס אולי על הרחקת הלכת של קלייר בתרמיתה, היא דווקא מעוררת בנו אמפטיה ושביבי חמלה.

 

ייתכן כי זה נוצר בשל הפסיכיאטרית שלה ד"ר בורמנס בגילומה של ניקול גרסייה המצויינת. סבר פניה החמורים, קולה הרועם ומבטיה המאשימים המופנים חדשות לבקרים כנגדה של קלייר גורם לה ולנו להתכווץ במבוכה. אולי זה בשל יחסו העויין של בעלה לשעבר שלה (שארל ברלינג), והאופן שבו היא מקטינה את עצמה לידו. ומי יודע, סביר להניח שאנחנו רוצים להבחין בלודו המוטל על הקרקע, חבול, נטוש ומובס לאחר מה שעולל לגיבורה.

 

כך או כך, אלכס הצעיר ויפה התואר שלנעליו נכנס פרנסואה סיוויל, מתברר כקורבן בעל כורחו. משחקו אירוטי וכה משכנע, המימיקה שלו חודרת וממיסה, ונותרת חידה תעלומתית – האם הוא יזכה להיפגש עם "קלרה" אותה הוא חושב לצעירה בשלושים שנה מגילו? האם הוא ייגע, יחוש ויתנשק עם ז'ולייט בינוש – היא ולא אחרת שהפילה אותו בפח?

 

בינוש מציגה לפנינו מנעד עצום של רגעים קסומים, של עליות ומורדות, של שיכרון חושים הנמהל בתחושת החמצה ודחייה, והיא מיטיבה להיות שתי הדמויות באמתחתה. קלייר האמיתית וקלרה הבידיונית הן שלה, וסאפי נבו כמו ייעד אותה לתפקיד אותו כתב. כשבינוש על המסך, מונחים בזויים ומעליבים כמו "קוגרית" ו – "אישה בלויה המחפשת הרפתקאות עם גברים צעירים" מתפוגגים, ולו בשל יופיה והופעתה המסתורית והחושנית.

 

נבו תגרום לנו להרהר זמן רב על ההיפוך המגדרי – גבר מבוגר עם אישה צעירה – ומדוע מציאות שכזאת איננה מרימה גבות וחסרה ציקצוקי לשון צדקניים. קלייר מבינה את גודל שגיאתה, מנסה להכות על חטא, אך לרגע לא מאבדת את שיווי משקלה ואת עוצמתה הסגולית. עד לרגע האחרון לא נדע למעשה אם הסיפור אותו היא מגוללת בפני הפסיכיאטרית שלה הוא אמת או שמא פרי דימיונה, אולם בכל אחת מהאפשרויות מצוי נתיב של קתרזיס, שבאופן בלתי נמנע מעצים את תכונותיה.

 

צפו בטרייל לסרט "מי אתה חושב שאני?"

 

הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.