חיפוש

הסינים עולים להתקפה

בעוד הנשיא טראמפ ומזכיר המדינה פומפיאו תוקפים ללא הרף את סין כמי שאחראית על ייצור נגיף הקורונה והפצתו, הסינים לא נשארים חיים ועולים בעצמם להתקפה

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

האם הממשל האמריקאי מפיץ שקרים?

כלי תקשורות שנמצאים בבעלות ובשליטת המפלגה הקומוניסטית הסינית דוחים בימים האחרונים בכל תוקף את טענות ממשל טראמפ כי מקורו של נגיף הקורונה הוא במעבדות שבווהאן, ובעוד המגפה כביכול נחלשת בעולם, מלחמת המילים על המגיפה מתעצמת בין וושינגטון לבייג'ינג. מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, אמר ביום ראשון בראיון ל- ABC כי היו "עדויות רבות" על כך שמקורו של נגיך הקורונה הוא במעבדה בעיר ווהאן הסינית, שם התגלה ההתפרצות לראשונה בדצמבר האחרון. הוא לא מסר פרטים שתומכים בטענה. בתגובה לתגובותיו של פומפו אמר העיתון העולמי בבעלות גלובל טיימס בסין, במאמר המערכת כי הצהרת מזכיר המדינה פומפיאו הדהימה אפילו את מנהל ה CIA ואת העולם כולו בהאשמות המופרכות המוזכרות בה.

 

"מכיוון שפומפאו אמר כי טענותיו נתמכות ב'ראיות מוצקות ורבות', אז עליו להציג עדויות אלו בפני העולם, ובמיוחד בפני הציבור האמריקני שבו הוא מנסה כל הזמן לשטות", כך אמרו במאמר המערכת של גולבל טיימס. "מכיוון שפומפאו אמר כי טענותיו נתמכות ב'ראיות עצומות ', אז עליו להציג עדויות כביכול זו בפני העולם, ובמיוחד בפני הציבור האמריקני שהוא מנסה כל הזמן לשטות בו", אמרו במאמר המערכת. "האמת שלפומפאו אין שום ראיות, ובמהלך הראיון של יום ראשון האחרון הוא פשטו בילף."

 

מדענים ברחבי העולם גינו את תיאוריות הקונספירציה המציעות כי נגיף הקורונה הגיע ממקור שאינו טבעי, והצביעו על מחקרים שמראים כי מקורו הוא בחיות בר. סין התמודדה עם ביקורת בבית ומחוצה לה על הטיפול בנגיף, במיוחד במהלך ההתפרצות הראשונית. היא הואשמה בהשתקת מפיצי הידיעה בדבר הנגיף החדש ועיכוב ובהטעיית הציבור בנוגע לחומרת המשבר. אולם המבקרים טוענים כי וושינגטון מפעילה מאמצים רבים על מנת להאשים את סין בהתפשטות הגלובלית העולמית, זאת על מנת להסיט את דעת הקהל האמריקאית מהכשלון של הממשל בטיפול במשבר. נכון להיום, ארה"ב רשמה יותר מ -1.1 מיליון מקרים ולפחות 67,000 מקרי מוות הקשורים למחלת הקורונה.

 

התגובה הסינית

בינתיים בייג'ינג משיבה מלחמה במאמצי תעמולה משלה, ומאשימה את ארה"ב בהסרת אחריות והפצת האשמות שווא על מנת לכסות על כשלונה של ארצות הברית לטפל במגפה בשלבים המוקדמים והקריטיים שלה. ביום שלישי האחרון האשים דובר משרד החוץ הסיני גנג שואנג את "הפוליטיקאים האמריקאים בהפצת שקרים חסרי בושה על המגיפה. יש להם מטרה אחת בלבד: לנסות להתנער מאחריות למגיפה שלהם ולהסיט את תשומת הלב הציבורית".

 

ב- 30 באפריל פרסמה סוכנות הידיעות המנוהלת בסין שינג'ואה סרטון אנימציה ובו דמויות דמויות לגו שלעגו לתגובת ארה"ב למגיפה. הסרטון זכה עד כה ל 1.9 מיליון פעמים בטוויטר. אתמול (שני) האשימה מערכת העיתון "גלובל טיימס" את הבית הלבן בכך שהמשיכ "לעסוק בלוחמת תעמולה חסרת תקדים תוך ניסיון לפגוע במאמצים גלובליים במאבק במגפת הקורונה."

 

הסרטון הסיני שלועג לאמריקאים על הטיפול הלקוי שלהם בהתפרצות המגפה:

 

 

"בזמן שמערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב מתקרבת, ממשל טראמפ מטמיע אסטרטגיה שנועדה להסיט את תשומת הלב הציבורית מאי-היכולת שהפגינה במלחמה במגיפה. ברור שמטרתם להאשים את סין בפנדמיה על ידי קביעת המדינה כ המקור של הוירוס הוא במעבדות שלנו" נכתב בהמדורה של גולבל טיימס

 

מקורו של הוירוס

וירוס הקורונה החדש SARS-CoV-2 הדביק עד כה יותר מ- 3.5 מיליון אנשים ברחבי העולם, עם לפחות 247,000 הרוגים. ארה"ב מהווה כמעט שליש מהמקרים המאושרים ברחבי העולם ויותר מרבע מכלל מקרי המוות. דבריו של פומפאו באו לאחר טענותיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביום חמישי לפיו ראה בעצמו ראיות שהעניקו לו "מידת ביטחון גבוהה" שמקורו של הנגיף במעבדה בווהאן. טראמפ סירב למסור פרטים לגיבוי קביעתו.

 

מדענים בסין ובמערב הצביעו על מחקרים הטוענים כי ככל הנראה המקורו של הנגיף הוא בעטלפים והוא "קפץ" לבני אדם דרך מארח ביניים - ממש כמו בן דודו שגרם למגפת הסארס בשנת 2002 ו -2003. משרד מנהל המודיעין הלאומי של ארצות הברית אמר מסר בהצהרה ביום חמישי כי "קהילת המודיעין מסכימה עם הקונצנזוס המדעי הרחב כי הנגיף אינו מעשה ידי אדם או שונה גנטית."

 

גורמים רשמיים וכלי תקשורת ממלכתיים בסין הדגישו שוב ושוב כי לא הייתה מסקנה לגבי מקורו של הנגיף. במארס קידם זאו ליג'יאן, דובר משרד החוץ הסיני, תיאוריית קונספירציה בטוויטר כי מקור הנגיף הוא בכלל בארה"ב ושהוא הובא לסין על ידי צבא ארה"ב. 

 

עמדת בייג'יניג

עד כה, גורמים רשמיים בסין ובתקשורת הממלכתית נמנעו במידה רבה מהתקפה ישירה של טראמפ ובמקום זאת, הפנו את החיצים לפומפאו  ואל האסטרטג הראשי של הבית הלבן לשעבר סטיב באנון, שכיום אינו ממלא תפקיד כלשהו בממשל. בשבוע שעבר האשים השדרן הממשלתי של סין את פומפאו בהפניית "גבו לאנושות על ידי הפצת וירוס פוליטי.והדובר הרשמי של המפלגה הקומוניסטית הסינית, "העם העממי", אמר במאמר מערכת כי הרטוריקה של פומפיו תביא לארה"ב ""מחיר מוסרי אדיר שהם עוד יתחרטו עליו". ביום שני הצהיר העיתון גלובל טיימס כי פומפאו "מציג מופע סולו מחריד שלא מתאימים לסטנדרטים המקצועיים הצפויים מדיפלומט בכיר", והאשים אותו "באובדן המצפן המוסרי שלו".

 

כלי תקשורת ממלכתיים בסין התנפלו על באנון לאחר שביקר את התמודדותה של סין עם ההתפרצות בראיון ל- CNBC ביום חמישי והציע כי בייג'ינג צריכה להיות אחראית כלכלית למגיפה.
אמש שדרן טלוויזיה סיני כינה את בנון במהלך מהדורת החדשות הערב "דמות אנטי-סינית עקשנית ומטרידה" עם "אפס שלמות מוסרית".

 

ככל שהימים נוקפים ונזקי הענק של המגפה בארצות הברית הולכים ומתגברים, כנראה שנהיה לעוד ועוד האשמות בין שני הצדדים, כאשר ברקע כבר מתחילים מנהיגי העולם לחשוש ממשבר דיפלומטי שעלול להידרדר למאבק מזוין בין שתי המעצמות. 

עוד ב-ימי קורונה:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.