חיפוש

האם וירוס הקורונה פותח בסין?

למרות הניחוח הקונספירטיבי שעולה מעצם השאלה, נראה שהעובדות מצביעות על קשר הדוק בין המחקרים המבוצעים במכון הוירולוגי בווהאן לבין התפרצות מגפת הקורונה מהעיר בה שוכן המכון

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

וירוס ה SARS-CoV-2 (סארס מספר 2) הגורם למחלת הקורונה שתוקפת את העולם בימים אלו, הוא ככל הנראה הגורם המשפיע והמסוכן ביותר שהאנושות המודרנית נתקלה בו ב 100 השנים האחרונות.

 

במידה וקצב ההתפשטות לא ייבלם ויואט, עלול הוירוס לפגוע בתקופה הקרובה בעשרות מיליוני בני אדם, להפיל מליוני חללים ולפגוע קשות במערכות הבריאות והכלכלה בעולם כולו.

 

אך מאיפה הגיע הוירוס הקטלני הזה ומדוע דווקא עכשיו? כיצד הוא נוצר? והאם יתכן כי קיים קשר בין המחקרים הביולוגיים המתקיימים במעבדות מכון ווהאן לוירולוגיה, לבין התפרצות הנגיף שהתרחשה באותה העיר - ווהאן, שבה ממוקם המכון. 

 

בדיקה של מספר מקורות מהימנים והתחקות אחר השתלשלות האירועים, יוצרים פאזל של עובדות המעוררות תהיות אמתיות באשר למקור הוירוס.  

 

ההתחלה


הוירוס הופיע לראשונה בחודש נובמבר 2019 כהתפרצות של דלקת ריאות בעיר ווהאן שמבחוז חוביי עם תשעה מקרים. לאחר כחודש, כשמספר החולים כבר עמד על 180, דיווח הרופא ד"ר ז'נג ג'ישיאן כי מדובר בנגיף קורונה מסוג חדש ומספר החולים החריג העלה חשש מחזרתו של נגיף הסארס, שהתפשט בסין בשנת 2002.

 

הדיווח של ד"ר ז'נג ג'ישיאן לשלטונות הסינים, יחד עם דיווח מקביל של רופא נוסף בשם ד״ר לי וואנליאנג (שלאחר כחודשיים נפטר בעצמו ממחלת הקורונה), טויחו והושתקו בהתחלה על ידי הממשל הסיני ושני הרופאים אף נחקרו על ידי המשטרה והואשמו ב״הפצת שמועות ברשת״ ו״פגיעה חמורה בסדר הציבורי״.

ד״ר לי וואנליאנג. התריע, נחקר על ידי משטרת סין ומת ממחלת הקורונה בגיל 34

 

ב 23 בינואר, כשמספר הנדבקים בסין הגיע ל 830 בלבד, הטיל הממשל עוצר צבאי מלא בקנה מידה שלא נראה מעולם על כל מחוז חוביי על 60 מיליון תושביו!

 

במקביל שחררה סין לטובת מדענים ברחבי העולם את ממצאי המחקר שלהם על הוירוס, כולל פענוח הגנום המלא שלו - דבר שלוקח לרוב חודשים ושנים של מחקר.

 

בעקבות ההודעה של סין באשר לוירוס החדש, מדינות אירופה נכנסו לנוהל מגננה חסר תקדים, שכלל הסבה מיידית של מחנות צבאיים לבתי חולים זמניים, סגירת גבולות והטלת מגבלות תנועה חמורות על התושבים. התגובה של סין ושל המדינות השונות נראתה בהתחלה לכולנו היסטרית וחסרת פרופורציות, אבל כנראה שכבר אז הם ידעו כמה דברים שאנחנו עד היום איננו יודעים לגבי מקור הנגיף וגודל הסכנה שמגולמת בו. 

 

המצב כיום

 

נכון לשעת כתיבת שורות אלו, בצוהרי ה 30 למרץ 2020, וירוס הקורונה SARS-CoV-2 כבר התפשט לרוב חלקי העולם. מספר הנדבקים נכון לעכשיו הוא 724,945, מתוכם 397,124 חולים ו 34,041 מתים.

 

זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה ששליש מהאנושות, למעלה מ 2.6 מיליארד בני אדם, נדרשים להישאר בבתים במצב של סגר.  

מפת הקורונה

התפשטות הנגיף בעולם - אירופה אדומה ובארה"ב יש כבר למעלה מ 120,000 חולים. אסיה ורוסיה במצב טוב יחסית. 

 

זוהי גם הפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה שמדינות העולם סוגרות את גבולותיהן וקוראות לאזרחיהן לשוב לארצם. כל מדינה מסתגרת בתוך עצמה.

 

בשל הסגר וההגבלות רוב כלכלות העולם נכנסו להאטה קיצונית. ענפים שלמים ובראשם ענפי התעופה והתיירות קורסים לחלוטין ובורסות העולם מציגות תנודות קיצוניות, בעוד מיליוני חברות ובתי עסק מקפיאים את פעילותם.

 

הצצה אל העתיד הקרוב מספקות לנו מדי יום באופן ריאליסטי וקורע לב מדינות כמו איטליה וספרד שנפגעו בעוצמה מהנגיף ומערכות הבריאות שלהן קורסות לנוכח הכמויות העצומות של חולים הנזקקים לטיפול והנשמה.

 

נגיף חדש שנוצר מהכלאה בין שני נגיפים

 

מחקרים מראים כי נגיף הקורונה החדש הוא תולדה של הכלאה בין שני נגיפים שקיימים בטבע - הראשון (RaTG13) מגיע מעטלפים, והשני ככל הנראה מגיע מיונק אסייתי אקזוטי בשם פנגולין (Manis javanica).

 

בגופם של שני בעלי החיים האלו נמצאים נגיפי הקורונה באופן טבעי ובהתאמה גנטית כמעט מלאה לוירוס הקטלני שהופץ בעולם. אולם בעוד שסוג נגיף הקורונה שנמצא בעטלפים אינו יכול לעבור ישירות מהעטלפים לבני האדם, הנגיף שנמצא בגופו של הפנגולין מתאפיין במבנה גנטי מעט שונה, המאפשר לו להתחבר לקולטן בשם ACE2 (אנגיוטנסין ממיר אנזים) הנמצא בתאים אנושיים, ועל ידי כך לחדור אליהם ולהדביק אותם.

הפנגולין המאלזי - יונק נדיר שבגופו נמצאו נגיפי קורונה עם יכולת להדביק בני אדם. 
צילום:
 Wildlife Alliance/FlickrCC BY

 

במאמר שהתפרסם לאחרונה מאת ד״ר אלכסנדר חסנין, מרצה (HDR) באוניברסיטת סורבון, עולה כי וירוס הקורונה SARS-CoV-2 הוא תוצאה של מיזוג בין שני נגיפי קורונה שונים - האחד קרוב במבנהו הגנטי לנגיף העטלפים והשני קרוב לזה של הפנגולין. במילים אחרות, מדובר בהכלאה גנטית בין שני נגיפים קיימים. 

 

מכון ווהאן לוירולוגיה

 

המכון הוקם בשנת 1956 בעיר ווהאן שבסין כמעבדת מיקרוביולוגיה תחת האקדמיה הסינית למדעים (CAS). לאחר התפרצות מגפת הסארס הראשונה בסין בשנת 2002, החלו חוקרי המכון הוירולוגי לחקור באופן ממוקד וירוסים ממשפחת הקורונה, אליה משתייך נגיף ה SARS (ראשי תיבות של Severe acute respiratory syndrome - סינדרום נשימתי חריף וחמור).  

 

במהלך השנים האחרונות אספו ודגמו חוקרי המכון הוירולוגי של ווהאן אלפי עטלפי הפרספייםהנחשבים למאגרים חיים של נגיפי קורונה. העטלפים נצודו ונאספו מכל רחבי סין ומתוכם, כך על פי פרסומים של המכון עצמו, הצליחו חוקרי הקורונה לבודד למעלה מ-300 רצפי נגיף עטלף.

מכון ווהאן לוירולוגיה בעיר ווהאן.  מי אמר Stranger Things ולא קיבל?

 

למרות שהממשל הסיני מצהיר שמטרות המכון הן רפואייות בלבד ושאין שום קשר בין הפיתוחים הנערכים בו לבין פיתוח נשק ביולוגי, הוקמו במקום מעבדות ביולוגיות ברמת הבטיחות הגבוהה ביותר בעולם (BSL – 4) שאמורות למנוע מהנגיפים המסוכנים שמהונדסים שם לדלוף החוצה. מבין כל מוסדות המחקר הביולוגים שיש בסין, מכון ווהאן לוירולוגיה הוא המוסד היחיד שיש בו מעבדות ברמת בטיחות כזו. 

מכון ווהאן לוירולוגיה

מדענים במכון ווהאן לוירולוגיה עובדים בתוך מעבדות עם דרגת אבטחה 4 - הגבוהה בעולם

 

ביולי 2009 נמסר בהודעה רשמית מאת מנהל המכון, כי מדעני המכון הצליחו לבודד וירוס דמוי קורונה (בשם SL-Cov-HIV1) מדגימות רוק של עטלפים.

 

שש שנים מאוחר יותר, בשנת 2015, פרסם מכון ווהאן לוירולוגיה הודעה רשמית על כך שחוקרי המכון הצליחו להנדס וירוס קורונה היברידי שיכול להדביק תאים אנושיים.

 

אשת העטלפים

 

בראש צוות הקורונה של מכון ווהאן לוירולוגיה עומדת הוירולוגית ד״ר שי זהנגלי (Shi Zhengli- חוקרת מוערכת וידועה, המכונה בסין ״אשת העטלפים״, זאת בשל משלחות הציד הרבות שערכה ברחבי סין אחרי עטלפים לצורך מחקר של וירוס הקורונה.

ד״ר שי. ״אשת העטלפים״ שעומדת בראש צוות מחקר וירוס הקורונה במכון ווהאן. צילום: מכון ווהאן לוירולוגיה

 

כשד״ר שי זהנגלי נשאלה על ידי נציגי התקשורת על הקשר מוערר החשד שבין התפרצות מגפת הקורונה בווהאן לבין המחקר הביולוגי שמתבצע במכון הוירולוגי הממוקם באותה עיר ממש, היא ענתה:

 

״וירוס הקורונה החדש הוא עונש טבעי למין האנושי שאימץ לעצמו הרגלים ואורח חיים לא תרבותיים. אני, ד״ר שי זהנגלי, נשבעת בחיי שאין לזה שום קשר למעבדות שלנו בווהאן״  

 

ווהאן, קורונה ועטלפים

 

חשוב לציין כי מומחים רבים ברחבי העולם שוללים בתוקף כל תיאוריית קונספירציה הטוענת שוירוס הקורונה החדש הוא מעשה ידי אדם. אך עם זאת, קיימות מספר עובדות שאיתן קשה להתווכח. את החיבור ביניהן ואת המסקנות תעשו בעצמכם: 

 

1. התפרצות הקורונה התרחשה בעיר ווהאן שבסין

2. בעיר ווהאן נמצא מכון ווהאן לוירולוגיה - מכון ביולוגי-מדעי לחקר וירוסים

3. מדענים במכון ווהאן לוירולוגיה חוקרים ומהנדסים בשנים האחרונות את נגיפי הקורונה ומבודדים אותם מעטלפים ומבעלי חיים נוספים

4. וירוס הקורונה SARS-CoV-2 שגורם למחלת הקורונה (COVID 19) הוא נגיף היברידי שנוצר מהכלאה גנטית של שני נגיפים שונים ומסוגל להדביק תאים אנושיים

5. מכון ווהאן לוירולוגיה פרסם בשנת 2015 הודעה רשמית על כך שהצליח להנדס וירוס קורונה היברידי המסוגל להדביק תאים אנושיים

6. על פי החקירה האפידימיולוגית שנערכה בסין עולה כי החולה הראשון שנדבק בנגיף הקורונה החדש כלל לא שהה באזור שוק פירות הים וחיות הבר בווהאן, שהוא לכאורה מוקד ההתפרצות הרשמי של המחלה

 

מה יהיה?

 

לצערנו התשובה על כך היא כי במידה ולא תימצא תרופה למחלה ובמידה והוירוס לא יעלם פתאום (כפי שקרה בהתפרצות מגפת הסארס הקודמת), נראה שאנו עומדים בפני אירוע בקנה מידה קולוסאלי. שכן אחת מיכולותיו המשופרות של נגיף הקורונה החדש הוא קצב ההדבקה הגובה שלו בין בני אדם. 

 

על פי ההערכות, מספר ההתרבות הבסיסי של הוירוס (המדד המקובל שקובע כמה אנשים מדביק בממוצע כל נשא) נע בין 1 ל-5, כשרוב העובדות מצביעות על המספר 3.8 - מה שאומר שכל נשא מדביק בממוצע כ 4 אנשים בריאים. (ולא 2 - כפי שמראים בגרפים במהדורות החדשות בארץ ובעולם.)

 

על פי המודלים הקיימים, במידה ולא ינקטו צעדי סגר חמורים ולאורך תקופה, וקצב ההתפשטות הנוכחי של המגפה ימשך, הצפי הוא שעד סוף חודש אפריל (בעוד חודש ימים) עלולים להיות בעולם למעלה מ 10 מיליון חולים וכמיליון מתים. 

 

בינתיים אנו נחשפים מדי יום לנתונים במספרים גדולים במיוחד שאנחנו לא רגילים אליהם. קצב ההדבקות ומספר מקרי המוות היומיים הם קיצוניים בגודלם וכך גם המספרים הקשורים לכלכלה העולמית שהנזק שנגרם לה עד כה כבר מוערך בטריליוני דולרים.

 

למעשה, מבחינת הגודל, ניתן להשוות את מגפת הקורונה לגל צונאמי ענקי שמתקרב אל עבר חופי האנושות. כמו בצונאמי, בתחילה הים נסוג לאחור ונוצר שפל זמני - כך גם כלכלות העולם והמציאות היומיומית שלנו נעצרו לפתע ונסוגו לאחור אל מציאות חדשה, מסוגרת ומוצמצמת. כעת המים כבר עולים ומקיפים אותנו בעוד אנו יכולים לראות ממרחק לא רב את הגל העצום וההרסני שמתקרב אלינו במהירות, וכל מה שנותר לנו לעשות הוא להתבצר ולהתכונן להגעתו. 

 

תביעה ייצוגית נגד סין באשמת הפצת הקורנה בישראל הוגשה בבית משפט בירושלים >> 

סין: הרופאה שחשפה את נגיף הקורונה - נעלמה >>

סין רושמת פטנט על תרופה לקורונה - לכתבה המלאה >>

ניו יורק: טיגריסית בגן החיות נדבקה בוירוס הקורונה >>

הקורונה פוגעת בנושאת מטוסים גרעינית אמריקאית >> 

עוד ב-קורונה:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.