חיפוש

מר שטיין און ליין

ראיון עם סטפן רובלן - במאי הקומדיה הצרפתית החדשה על פנסיונר אלמן שמגלה את עולם האינטרנט וההזדמנויות שהוא טומן בחובו

מאת: אורן נעיםפורסם ב: 09/09/2017
X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

סיפור העלילה:

פייר (בכיכובו של פייר רישאר הזכור לנו עוד מסדרת הסרטים "הבלונדיני עם הנעל השחורה") הוא פנסיונר אלמן שלא יצא מביתו כבר שנתיים. הוא מגלה את חדוות האינטרנט הודות לאלכס, גבר צעיר שביתו שכרה על מנת שילמד אותו את יסודות השימוש במחשב. באתר היכרויות, אישה צעירה ומקסימה בשם פלורה 63, נשבית בקסמי הרומנטיקה של פייר ומציעה לו להפגש. פייר המאוהב מסכים, אך בפרופיל שלו הוא שם תמונה של אלכס ולא שלו. כעת עליו לשכנע את אלכס לפגוש את פלורה במקומו...   

 

ביקורת סרט:

קומדיה צרפתית קלילה, משעשעת ומצחיקה לפרקים. המוסיקה המקורית שכתב המלחין ולדימיר קוסמה, היא נהדרת ונוכחת מאוד לכל אורך הסרט, כמו גם נופיה העירוניים של פריס וגם קצת מבריסל. סרט מושלם לפרנקופילים ולכל מי שרוצה להעביר שעה וחצי עם קומדיה מיינסטרימית, נעימה וכיפית. 

 

ציון במדד ויטרינה: 8.4


היוצרים:

תסריט ובימוי: סטפן רובלן     Stéphane Robelin
צילום: פרסילה גודס        Priscila Guedes
מוזיקה: ולדימיר קוסמה    Vladimir Cosma
שחקנים: 

פייר רישאר        Pierre Richard
אלכס: יאניס לספר        Yaniss Lespert
פלורה: פאני ואלט         Fanny Valette
סילבי: סטפן ביסו         Stéphane Bissot

 

ייצור: צרפת, גרמניה, בלגיה, צרפתית 2017
ז'אנר: קומדיה צרפתית
תרגום: עברית ואנגלית
אורך הסרט: 99 דקות. 
בישראל: החל מתאריך 21 בספטמבר בסינמטק תל אביב, קולנוע כוכב רמת השרון ובכל רחבי הארץ
הפצה בישראל: קולנוע חדש

ראיון עם במאי הסרט סטפן רובלן:

 

למרות שהנעורים שולטים בכל דבר בסרט בחרת דווקא בפנסיונר לגיבור סרטך השלישי.


אני חש קרבה גדולה אל המבוגרים. אני אוהב לדמיין את הסיפור שלהם. כשמישהו מגיע לגיל זקנה הכל נהיה יותר מורכב. אנחנו עוברים לשלבים חדשים בחיינו, מוצאים פתרונות ובאופן כללי מנהלים מלחמות חדשות. עבורי ההגדרה המדויקת של גיבור הוא מישהו שנלחם ומקבל מספר מסוים של שינויים בחיים שלו. היתה לי הנאה גדולה לכתוב את התסריט של "בואו נגור ביחד". המספר על חבורה של מבוגרים שלמרות הפציעות שלהם והמחלות שלהם מחליטים לחיות ביחד בעצמם, חולקים ביחד בית במקום לעבור לדיור מוגן. כתיבת התסריט והדיאלוג, הצילומים, וקידום הסרט הסבו לי הנאה רבה ושמחתי שהסרט מצא לו קהל רב. "מר שטיין און ליין" הוא הדרך שלי לטפל באותם נושאים, אך גם להרחיב ולפתח דיון על מפגשים בין-דוריים. לפייר ניתנת ההזדמנות לחוות את שני העולמות, בהיותו איש מבוגר וכשהוא מאמץ לעצמו דמות של בחור צעיר שיכול להיות נכדו. ברמה האישית, אולי זה מעלה איזה זיכרון של הילדות שלי. היתה לי הזכות להכיר את כל ארבעת הסבים הגדולים שלי. כשהייתי קטן פגשתי אותם הרבה. הם העניקו לי כל כך הרבה והתפקיד שלהם בחיי נשאר חשוב.

 

על ידי השימוש באינטרנט כדי לבסס את הדואליות הזו הקומדיה שלך ממקמת את עצמה בזמנים המודרניים.

 

רציתי לספר סיפור בן זמננו שכל הצופים יוכלו להזדהות איתו. האינטרנט הוא סמל של המודרניות. הדור הצעיר שנולד כשזה כבר היה קיים לא מבין כמה הדבר הזה שינה את חיינו. הוא פתח את העולם לאפשרויות חדשות של קשר, נסיעה, היכרות, חלום, אפשר לנו לצור זהות חדשה ואפילו להתאהב, וכל זה מבלי לעזוב את הבית. לא היה לנו כלי כזה שיכול היה לשמש את הדמיון שלנו. יחד עם זאת בהיותו כלי חדש יחסית לכמה אנשים בוגרים לא ניתנה ההזדמנות להשתמש בזה לחיי היום יום שלהם. גבר זקן וגבר צעיר לומדים להכיר אחד את השני באמצעות המחשב נראה לי כמו הזדמנות נהדרת. אז אני פורש את הסיפור שלי. גבר זקן מפתה וירטואלית בחורה צעירה ומתאהב בה מעל לראש. הודות לה הוא מוצא סיבה נוספת לחייו, אבל חייב להמשיך עם השקר שלו כדי לאפשר לסיפור האהבה הזה להתפתח. וכיון שהוא השתמש בצילום של המורה שלו לשימוש באינטרנט כדי להיפגש איתה זה רק מובן מאליו שהוא ישלח אותו לפגוש אותה. "מר שטיין און ליין" הוא סירנו דה ברז'רק של זמננו. פייר הוא סירנו, אלכס כריסטיאן ופלורה היא רוקסן. אבל הדמיון לדמויות של אדמון רוסטאן מסתיים כאן. זאת מכיוון שהסרט הוא קומדיה עם הפי אנד. 

 

עם הדברים שאתה גורם להן לעשות ולומר נראה שאתה מאד מחבב את הדמויות שלך.

 

אני מאוד אוהב אותן. על ידי הכתיבה הממושכת של הדמויות הללו נקשרתי אליהן. מצאתי הצדקות ותירוצים בשבילם לפעול בדרך שהם פועלים. בסרט הזה פייר ואלכס שניהם משקרים. אבל למטרה טובה. הם משקרים מאהבה, מפני שהתשוקה שלהם חזקה מהיושרה שלהם. הם נאלצים להחביא את האמת כדי לקבל את מה שהם רוצים. בסרט "בואו נחיה ביחד " הדמות של קלוד ריש שיקרה כדי לקבל ויאגרה בגלל בעיות אישיות. אולם בבסיסו, כמו פייר ואלכס, הוא היה דמות חביבה. הדמויות שלי הם אולי חרטטנים, אבל לא בחורים רעים. 

 

האם היה קשה לכתוב את הדמות של פייר?

 

לא כי אני רגיל להיות בחברתם של מבוגרים ואני מרגיש שאני מכיר אותם היטב. דווקא הדמות של אלכס גרמה לקשיים הגדולים יותר, כי הוא בן 25 וזה גיל שאני לא כל כך מכיר. הבן הבכור שלי הוא בן 18, וזה לא אותו דבר. רציתי שפייר ואלכס יהיו בעצם צמד ותהיה ביניהם חלוקה שיוויונית. בתחילה הדמות של פייר משכה את כל תשומת הלב. מציאת האיזון ביניהם לקחה לי הכי הרבה זמן. 

 

פייר מגולם על ידי פייר רישאר, אני מניח שזה לא צרוף מקרים. 

 

לא (צוחק), פייר הוא השחקן של הילדות שלי. זה שגרם לי לצחוק ולחלום. כבר הזמנתי אותו להשתתף בסרטי הקודם בו הוא שיחק את בעלה של ג'יין פונדה. אז ביקשתי ממנו לעשות משהו שונה ממה שהוא היה רגיל וממה שהוא בנה את הקריירה שלו, בורלסק. זה הפתיע אותו, אך יחד עם זאת הוא הצליח להתגבר על הספקות שלו ולצור דמות ריאליסטית ולשחק מבלי להשתמש בכל גופו. הוא היה נפלא, אז רציתי לכתוב עבורו תפקיד חדש, תפקיד קומי אבל לא רק, והדמות שעלתה במוחי היא של פייר. 

 

כשאתה כותב עבור שחקן מסוים האם אתה חושב על הג'סטות שלו ועל הדרך בה הוא יאמר את הטקסט. 

 

במקרה הזה חשבתי יותר על הבנאדם פייר רישאר מאשר על השחקן. עכשיו שאני מכיר אותו טוב יותר אני יודע מה הוא ירצה ומה הוא לא ירצה לומר או לעשות. האדם והשחקן לא ניתנים להפרדה. כמו בחיים האמיתיים פייר הוא צ'ארמר. בסרט הזה הפכתי אותו למניפולטור גדול. עבור מישהו שלעיתים קרובות משחק את הקורבן זה שינוי מסוים. אבל בסרט הקודם שלנו גרמתי לדמות שלו להסתיר את האלצהיימר שלו כדי לבלבל את כולם. 

 

איך היתה העבודה בפועל עם רישאר?

 

הוא מקצוען אמיתי. הוא מגיע עם שליטה מלאה בטקסט אז לא מבזבזים זמן. גם אם הוא לפעמים מנסה לכפות איזה גג פיזי שהפך להיות סימן ההיכר שלו הוא מסכים לשנות את זה כשמבקשים ממנו. הוא מקשיב לבמאי, עבור החברים שלו הוא מאד נוח לעבודה. הוא חביב, חברי, נעים, רגיש, נדיב וניתן לסמוך עליו. 

 

למה בחרת את יאניס לספר לתפקיד?

 

לא היה לי קל למצוא את השחקן המתאים לתפקיד. הוא היה צריך לעמוד מול פייר רישאר. יום אחד נתקלתי בסדרה "אל תעשה את זה כך ואל תעשה את זה אחרת",  וגיליתי את יאניס. אהבתי את הדרך שהוא שיחק בוגר צעיר, מעט מגושם וקצת לא בטוח בעצמו, אך בה בעת שקט ועקבי. הבאתי אותו לבדיקה מול פייר והיחסים עבדו מיד זה היה התפקיד הראשון הגדול שלו ואני בטוח שלא האחרון. 

 

ומה הביא אותך לבחור בפאני ואלט?

 

אני אוהב את השחקנית הזו ורציתי לעבוד איתה הרבה זמן. אני אוהב את הטמפרמנט שלה היא יפה, חרוצה, ומאד מקצועית. היא מביאה אנרגיה מאד חיובית.

 

איך היתה האווירה על הסט?

 

כשיש לך חבורה מאד ידידותית של שחקנים וטכנאים הכל הולך נהדר. לפייר ויאניס יהיה מקום לצור את הדואו שלהם והיה תענוג לראות את הכימיה ביניהם. פייר לא שיחק בזוג מאז שהוא עבד עם דפרדייה. והיה מאד נלהב. מאחר וצילמנו לא רק בפריז אלא גם בבלגיה ובגרמניה. היתה תחושה שאנחנו עושים סרט מסע. זו היתה הנאה גדולה. 

 

האם יש לך דמויות לחיקוי?

 

לא ממש, ברטראן בלייה הוא זה שגרם לי לרצות לעשות את העבודה הזו. אני אוהב את הטון החופשי ביצירה שלו. כשהתחלתי ללמוד קולנוע הייתי מאוהב בטירוף בקומדיות החברתיות של מייק לי וקן לאוץ'. היום היצירה של יוצרים כמו פאטי אקין או זבייה דולן מרשימה אותי מאד. אבל אני מנסה לעשות את הקולנוע שלי. להאיר בזרקור אנשים שלא רואים אותם בדרך על המסך הגדול. הגיבורים בשני סרטי הקודמים היו מבוגרים, ניסיתי לתאר אותם בהרבה רגישות, שמחה, ועם אישיות קומית ככל שניתן ויחד עם זה לשמור על ריאליזם אני אוהב את ההיבט הריאליסטי בסרטים שלי. 

למי פונה מר שטיין און ליין? 

 

לכל אחד. זה סרט על אדם המוצא חבר המאפשר לו לצאת מן הבדידות שלו ומגלה תשוקה חדשה לחיים. העובדה שהוא בן 70 או 80 לא משנה. מה שחשוב שהוא מגלה נעורים מחודשים וטעם חדש לחיים. הדמויות נהנות, מתווכחות, צוחקות, משקרות, משחקות במחבואים עם האמת... והכל עם המטרה הבסיסית למצוא אושר. אני מקווה שגם הצופים יחשבו כך וישאבו אל עולמן של הדמויות. 

 

מה הפרויקט הבא שלך?

סרט על ג'נטלמן מבוגר, כן, שוב, הפעם איש הימין הקיצוני, המוצא את עצמו מעורב עם מהגרים לא חוקיים. 

 

הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.