חיפוש

ספוטלייט על הכנסייה

עמרי מלצר חושב ש"ספוטלייט", על התעללות מינית בכנסיה הקתולית - הוא אחד הסרטים החשובים של השנה, אבל רחוק מלהיות מושלם. כמה הוא נתן לו במדד ויטרינה?

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים
הסרט ספוטלייט מגולל את סיפורם של מספר עיתונאים שעובדים בעיתון המקומי של בוסטון - הבוסטון גלוב -  וכיצד הם חשפו את אחת השערוריות הגדולות ביותר שידעה הכנסייה הקתולית בעידן המודרני. הסרט מתרחש בתחילת שנות ה-2000. עיתונאים במחלקה לחקירות עומק בתוך העיתון ששמה "ספוטלייט" מתחילה להחשף לאט לאט לפרטים המזעזעים לגבי הטרדות מיניות שכמרים מבצעים על ילדים ברחבי בוסטון. מה שמזעזע בסיפור הזה זו העובדה שמדובר במספר לא מבוטל של ילדים שהוטרדו מינית על ידי כמרים, מדובר במאות ילדים, מה שעוד יותר מזעזע זו שיטת הטיוח של הכנסייה אותה מנסים לחשוף העיתונאים בחקירה שלהם. מייקל קיטון משחק את וולטר רובינסון, המנהל של ספוטלייט אשר מוביל את החקירה על המקרה, לצידו מייקל רזנדס, שאותו מגלם מארק רופאלו, סשה פייפר שאותה מגלמת רייצ'ל מקאדאמס ומאט קרול בגילומו של בריאן דרסי ג'יימס. הארבעה מתמודדים עם הזוועות של החקירה כאשר הם מראיינים קורבנות של הכמרים ומנסים לחפור כמו שיותר לעומק בכדי לחשוף את מימדיי השערורייה.

צפו בטריילר:

בעיניי הסרט הזה הוא מאוד חשוב, אולי החשוב ביותר שיצא השנה, מבלי קשר לאיכות שלו והדעה שלי כלפיו כסרט, הוא מספר סיפור חשוב של עיתונאים שלא נכנעו כנגד אחד מהמוסדות החזקים שידעה ההיסטוריה ולא חששו לחשוף את האמת מבלי קשר לתוצאות, אפילו אם זה יגרום לחוות דעת שלילית של קוראי העיתון. הפן הזה מודגש במהלך הסרט כשאנו מבינים שעניין ההטרדות אינו עסק מקומי של בוסטון, אלא קשור לארה"ב כולה ואולי אפילו כל העולם. הכנסיה באופן שיטתי השתיקה את מקרי ההאונס הללו, העבירה את הכמרים מהמקומות שהם שובצו, שלחה אותם לחופשות ובעצם עשתה הכל כדי למנוע לעצמה שם רע. אבל קשה לי לתת לסרט הזה ציון מושלם. הסרט פשוט לא בולט בצורה מיוחדת, מלבד הסיפור הכללי אין בו סצנות שזכורות כמרגשות או קונפליקט גדול העובר על אחת הדמויות - מלבד, אולי, הדמות של רופאלו אשר לבדה לא מחזיקה סרט שלם. שאר הדמויות מרגישות ריקות, כאילו האירועים שמתרחשים חולפים על פניהן ולא משפיעים עליהן כמעט כלל. בנוסף,  אין ירידה לעומק בסיפורי המשנה - לדוגמה הדמות של ליב שרייבר, מרטי בארון, אשר היא בכלל זו שהמתחילה את כל הסיפור כאשר הוא ממונה להיות המנהל של הבוסטון גלוב והוא פוקד על ספוטלייט לחקור אודות כומר וותיק. זו דמות שעושה רושם מעניינת ושרייבר שחקן נפלא, אבל היא פשוט לא מקבלת את ההתמקדות שהיא ראויה לה במהלך הסרט. הנקודה האחרונה שלא מצאה חן בעיניי היא הסוף, מבלי לגלות כלום רק אומר שרציתי לראות הרבה יותר את התוצאות של כל הפרשה, להבין לאיזו טלטלה היא גרמה בעולם. אבל כל זה לא אומר שהסרט לא יצליח. יש לו אף סיכוי לא רע לזכות באוסקר השנה, כי קהל היעד שלו, כלומר חברי האקדמיה, הם אותם דמוגרפיה של אנשים שהסיפור הזה השפיע עליהם ישירות: לבנים נוצרים.

ספוטלייט ציון במדד ויטרינה: 7.5

בימוי: טום מקארתי שחקנים: מארק רופאלו, מייקל קיטון, רייצ'ל מקאדמס, ליב שרייבר אורך הסרט: 128 דקות ארץ ייצור: ארה"ב 2015
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.