חיפוש
לקניה!

עושה באז

איתמר טל הוא אמן רב תחומי, ייחודי ומעניין שמצליח להפתיע ולרגש כל פעם מחדש. אחרי שכבש את הארץ (וגם חלק מהעולם) עם הכבשים הידועות שלו, עכשיו הוא מתמקד בעולמם המופלא של הדבורים. נפגשנו איתו לראיון קצר

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

מגע של זהב

לפני מספר שנים פרץ איתמר טל לתודעה הציבורית כשהחל לפסל כבשים קטנות ומקסימות ולמכור אותן ביריד האמנים בנחלת בנימין. בתוך זמן קצר הפכו הכבשים שלו להצלחה מסחררת, שהובילה לביקוש היסטרי ואפילו לייצור המוני בסין. וכך הבחור הצעיר, שרק הגיע לעיר הגדולה, מצא את עצמו לפתע חי על הקו שבין תל אביב לבייג'ינג, עם מעט מדי זמן לעסוק באמנות ועם הרבה יותר מדי התעסקות בפסי ייצור, בערוצי הפצה, במיתוג ובשיווק. אחרי כמה חודשים כאלה החליט טל לעצור את הפרץ התעשייתי ולחזור הביתה - אל ישראל הקטנה, אל הסטודיו וליצירה.

 

באחד הימים, בזמן שהיה עסוק בפיסול, נכנס אליו לסטודיו הסופר אפרים סידון ואחרי שיחה קלה ובוטחת, החליטו השניים לאחד כוחות, ויחד כתבו את סדרת ספרי הילדים הפופולארית על הכבשה בבה - פרי יצירתו של טל. וראו איזה פלאגם כאן ההצלחה לא אחרה לבוא והספרים על הכבשה בבה הפכו מיד לרבי מכר וזכו בספרי פלטינה וזהב.


מכבשים לדבורים

באותה תקופה נחשף איתמר טל גם לעולם הציור וזאת בזכות שכנו וחברו מנשה קדישמן שהתגורר באותו בניין בו גר טל. המעבר של טל מעולם הפיסול אל עולם הציור, היה טבעי ובמהלך המסע האמנותי והאישי שלו הוא נחשף במקרה לסרט טלוויזיה על עולמן הנכחד של הדבורים, שדי הימם אותו. טל התאהב בדבורים ובאסטתיקה שלהן והחליט להתמסר לכך. התוצאה להתמכרות המוזרה הזו היא סדרה של עבודות יפיפיות, צבעוניות ומגוונות, שכולן קשורות לעולם הדבורים ונושאות מסר חיוני, אקולוגי ופילוסופי של פליאה ושמחה. נפגשנו איתו לשיחה קצרה על אמנות ודבורים. 

 

איך היית מגדיר את עצמך? מי אתה?

"אני זאת העשייה שלי: אני אמן יוצר, מאייר המוכר לרבים בזכות סדרת רבי המכר "בבה הכבשה", "שיפקה המכשפה הטובה", ו"הי, מה קורה שם למעלה?" כיום העבודות החדשות שלי עוסקת בעולמן המסתורי של הדבורים והכוורת, וכן גם בהקשרים אישיים מתוך חיי, כמו זוגיות, הקשר למקום ואהבה לחיות".

מה מייחד את העבודה והאמנות שלך?

הייחודיות שלי היא בעבודות שכל אחד יכול למצוא בהן את עצמו. הציורים שלי מתאימים לכל  חלל: ציבורי, משרדי וכמובן ביתי. מבוגרים יהנו מהאסתטיקה שעוטפת את ההנאה והמחשבה והילדים יתלהבו מהצורות, הצבעים והשפה הנקייה. מה שבטוח, הציורים שלי תמיד מעוררים נושא לשיחה. וזה, בין השאר, הוא תפקידה של האמנות - לייצר הזרה, למשוך תשומת לב, לגרום לנו לעצור לרגע ולחשוב, גם אם לא התכוונו לזה.

 

זה ברור מאין מגיעות ההשפעות שלך, אבל מה באסתטיקה של הכוורת משך אותך?

הציורים האלו נוצרו בהשראת הגאומטריה של כוורת הדבורים וחלקם מורכבים ממאות דבורים צפופות היוצרות יחד דמויות חדשות. ברמה הסימבולית הן ממחישות את דרכן של הדבורים, הפועלות כקבוצה למען אינטרס משותף וקולקטיבי. הדבורה היחידה לא תשרוד לבד, רק ביחד כקהילה! וזהו אחד המסרים העיקריים שחשוב לי להעביר. במיוחד בתקופה הזו.

 

המשושה היא צורה שאני מתייחס אליה במרבית הציורים שלי. זוהי צורה יציבה שאפשר באמצעותה לבנות את המבנים הכי יציבים והכי חזקים שיש. המשושה הוא גם אחת הצורות ההנדסיות הראשונית והיחידות שהטבע יצר, וכך כמובן גם נראה התא בו הדבורה שוכנת. 

עבודה של איתמר טל

בהשראת כוורות הדבורים, Bee Lifestyle - יצירה של איתמר טל

 

ובכל זאת, למה דווקא דבורים?

כדי לענות על השאלה הזו, צריך קודם כל להבין את עולמן המורכב והמרתק של הדבורים. ידעת לדוגמה שבשביל לייצר כפית אחת של דבש דבורה צריכה לעוף בין 3,000 פרחים, ובתוך כך היא עוברת מרחק של אלף קילומטרים? זה פעמיים אורכה של ארץ ישראל.

 

לפני שנה קראתי כתבה אודות הדבורים והיכחדותן: מ-2006 החלה תופעה מדאיגה שגרמה למחצית הדבורים להיכחד. אלברט איינשטיין אמר ש"ארבע שנים אחרי היעלמות הדבורה האחרונה - האנושות תיעלם גם". הדבר הניע אותי לקרוא עוד ועוד בנושא ולחקור את הדבורים. בחרתי לעשות זאת באמצעות אמנות - לייצר את הבאזזז עבור הדבורים, שקולן לא נשמע אך חיינו תלויים בהן.

איתמר טל

מהי הצלחה עבורך?

את עולם הציור הכרתי דרך מנשה קדישמן, שהיה שכן יקר, ודרכו למדתי להעריך אמנות ולרצות להיות חלק ממנה. הצלחה מבחינתי היא לדעת שאני מגיע לאנשים באמצעות הציורים שלי. דרך הכבשים וספרי הילדים אני מרגיש שהגעתי למקום מכובד מאד, וכעת אני מקווה לעשות זאת גם עם ציורי הדבורים - עם האסטתיקה, עם המסר ועם הסיפור שבחרתי לייצג ולהעביר הלאה."  

יצירה של איתר טל
לייצר את הבאזזז בעבור הדבורים, יצירה של איתמר טל

 

את העבודות של איתמר טל אפשר להשיג בסטודיו שלו ברמת גן - רחוב החשמונאים 22, בתיאום טלפוני 03-5664566, או בגלרית פחות מאלף. מכירת השקה מיוחדת של סדרת הציורים החדשה של איתמר טל, מתקיימת כאן בויטרינה.

 

לפייסבוק של גלריית באז

איתמר טל – ויקיפדיה

 

 

הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.