חיפוש

עושים שכונה: לצאת מאזור הנוחות

הקומדיה הצרפתית של הבמאי מוחמד חמידי, מצליח להתחמק מקלישאות ולהעניק פספס עשיר של דמויות מורכבות

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

כשביקורת מס ההכנסה מחליטה כי על פרד ברטלי, בעל משרד פרסום הממוקם בצנטרום של הפיילה הפריזאית, לשלם חוב של למעלה ממיליון יורו הוא כמעט מתמוטט. שנייה לפני שהוא קורס סופית, צמד החוקרים מציעים לו ברוב חסדם שיהיו מוכנים למחוק את חובו תמורת מחווה כלשהיא מצידו. 

 

לא משהו מרחיק לכת, בסה"כ להעתיק את משרדו המדוגם לשכונה ש...איך לנסח זאת בעדינות? מצויים בה טיפוסים מפוקפקים, הפשע משתולל ברחובותיה, סוחרי סמים מושלים בכיפתה ודמי חסות הם בבחינת דבר שבשגרה. קטן על פרד. הוא יעשה הכל כדי להציל את משרדו ואת הקריירה אותה בנה בזיעת אפו.

 

 

משנה מקום משנה מזל

החלק הקל הוא לשכנע את עובדיו כי זהו הפתרון האידאלי. למותר לציין כי להרפתקה אקזוטית מהסוג הזה הם לא ממש התכוננו. ולכן למפגש המקדים עם נבכי השכונה פרד נעזר בתושב המקום, צעיר בשם סמי, רווק מושבע וסוג של "מאכער" יודע כל, המסייע לחבורה המסוגננת והמלוטשת. 

 

לא די במעבר ללה-קורנב, פרבר פריזאי המאכלס בתוכו שפע מהגרים אפריקנים, אסיאתים ומוסלמים. רשויות המס דורשות גם ששליש מצוות המשרד יהיה מורכב מאוכלוסייה מקומית. מאותו הרגע כמו נפתחו שערי הגהנום, וכל דכפין המתגורר באזור מגיע לאודישן המקצועי. שובל של דמויות מנסות את מזלן אצל פרד, כשלבסוף ארבעה מהם נבחרים למשרות הנכספות.

 

מאחר שבקומדיה עסקינן, כל התנגשות פוטנציאלית נקרית בדרכם של פרד ועובדיו, כל סיטקום מעורר פרצי צחוק ניחת על ראשם, וכל דבר הוא פתח לקונפליקט – פועל יוצא של הז'רגון המקומי והאקלים הסביבתי.

 

חמידי וזוג התסריטאים הנוסף חאלד אמארה ומיכאל שוהיטה (ששורשיהם הגיאוגרפיים ברורים) נוטלים אותנו למסע מרתק וחושפים את הקודים הבלתי כתובים בתוככי השכונה, דרכה הם משרטטים מסמך אנושי ואמין, הממחיש פרק בחשיבותם של מושגים כמו כוח, אמון וכבוד, כשברקע הכל נעטף בשטרות מזומנים. 

צילום באדיבות עדן סינמה

 

שלל דמויות ושחקנים טובים

נקודת התפנית שתתרחש לקראת הסוף תעצים את הזיקה הבלתי מובנת מאליה של בליל הדמויות, והפלא ופלא – הפערים ייראו כניתנים לגישור ובעלי היתכנות ממשית. בולטים בתפקידם זוג השחקנים מאליק בנטאלה וז'יל ללוש. הנטאלה הוא סמי, קצת עבריין, טיפה פנטזיונר ובעיקר איש של אקשן. אלמלא הוא והדרכתו הצמודה והמקצועית, חבורת העובדים הוותיקה של פרד לא היתה מצליחה לצלוח את המהמורה.

 

בנטאלה מרשים ומצחיק, ובעיקר מגיש את הפאנצ'ים המדוייקים לכוכב האמיתי ללוש. פרד ברטלי הנוצק בדמותו שופע אלגנטיות, תחכום, קסם אישי ונפש מכילה. גם אם מצטייר כאיש עסקים ממולח, ברגע בו השכבות מתפזרות והציפוי נסדק, נגלה היופי האמיתי באישיותו: אב מסור, בעל לשעבר שעדיין אוהב את גרושתו ובוס איכפתי וקשוב.

 

צילום באדיבות עדן סינמה

 

שורה תחתונה

אל תצפו לטקסט ברוח הפוליטיקלי קורקט. לרומנטיזציה נוטפת הדבש לא נמצא מקום בשכונה. כה מורכבת הסיטואציה בסרט "עושים שכונה" של התסריטאי והבמאי מוחמד חמידי כך שפסיפס הדמויות המרצדות נועדו להעניק לכם חווייה אותנטית של קונפליקט מעמדי, תרבותי ולשוני.

 

שעה וחצי תחלוף במהירות, אפילו תספיקו לגלות מעט חיבה לחלק מהדמויות. ייחודו של הסרט בפענוח, החף מקלשאות, אודות אופיים של הנפשות הפועלות. במגיעים לא פעם לנקודת רתיחה, אולם האינטליגנציה הרגשית שלהם מאפילה על האימפולסיביות, ומחלצת מהם שיח המורכב מסקרנות ופיוס. "פיתחת תסמונת שוטקהולם" מקניט את פרד חברו הברמן באחת מפגישותיהם. ופרד מחייך.
 

הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.