חיפוש
לקניה!

פותחים עונה עם מנון

הפקת ענק מרהיבה של אחת האופרות הצרפתיות האהובות ביותר - "מנון" מאת ז'ול מסנה תפתח את עונת 2019-20 באופרה הישראלית, בניצוחו של מאסטרו דן אטינגר ובבימויו של הבמאי והמעצב הצרפתי וינסאן בוסאר

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

"מנון", המספרת את סיפורה של אישה צעירה ויפה שנאלצת להחליט אם לחיות באושר או בעושר, תפתח את עונת האופרה 2019/20 בהפקה חדשה בניצוחו של מאסטרו דן אטינגר, בבימויו ובעיצובו של הבמאי וינסאן בוסאר ובהשתתפות סולנים ישראליים ובינלאומיים, תזמורת האופרה – התזמורת הישראלית ראשון-לציון ומקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר.

 

בין אהבת אמת לחיי עושר

"מנון" מבוססת על רומן פרי עטו של הסופר הצרפתי אבה פרבו שפורסם ב-1731 והקנה לסופר פרסום רב עוד בימי חייו. "סיפורו של האביר  דה גרייה ומנון לסקו" הוא הכרך האחרון מתוך שבעה של ספרו של פרבו - "זיכרונותיו והרפתקאותיו של אציל שפרש מן החברה", שיש הסוברים כי היה בחלקו אוטוביוגרפי.

 

הסיפור על הנערה היפה שמנסה לנווט את חייה בין אהבת אמת לחיי עושר במעמד הגבוה, נחשב לרומן פרובוקטיבי בעת יציאתו לאור, עד כדי כך שנאסר לפרסום בצרפת. הסקנדל רק הגביר את סקרנותו של קהל הקוראים, והוביל להפצתו באופן מחתרתי ולהפיכתו במהרה לספר מפורסם ואהוב. מנון הפכה לדמות ידועה, שמגלמת את הדילמה הנצחית בין כסף לאהבה. 

 

מנון היא נערה צעירה, יפה והרפתקנית, שנשלחת על ידי הוריה לחיות במנזר. המסלול המתוכנן משתנה במהרה כאשר היא נסחפת לסיפור אהבה עם דה גרייה, עלם צעיר מרשים בחזותו ובקסמו אך חסר כל אמצעים, אותו היא פוגשת בדרכה למנזר. ממנו היא עוברת לזרועותיו של האדון בריטני, שמפתה אותה בחיי עושר ונוחות.

 

לאחר איחוד גורלי עם דה גרייה והסתבכות מצערת עם החוק, תסיים מנון את חייה בזרועותיו של אהובה האמיתי, כשהיא חולה ומואשמת בפשע שלא ביצעה.

מנון אופרה

דמות שהיוצרים מאוהבים בה

דמותה המורכבת של מנון וסיפורה הנשזר בין אהבה גדולה, תככים משפחתיים, ועלילה רוויית מתח ופעולה – גרמו למסנה וליוצרים אחרים להתאהב בה ולהעניק לה פעם אחר פעם חיים חדשים על הבמה ומחוצה לה. עוד לפני האופרה המפורסמת של מסנה, הופיעה מנון על במות צרפת בבלט של המלחין הלוי משנת 1830 ובאופרה בשם "מנון לסקו" של אובר מ- 1856.

 

מנון כיכבה גם בקולנוע: בפעם הראשונה בסרטו של ארתור רוביסון משנת 1926 ומאוחר יותר בסרט משנת 1968 בכיכובה של כוכבת הקולנוע הצרפתייה קתרין דנב. 

 

אך שתי הגרסאות המפורסמות ביותר לסיפורה של מנון הן אלה של מסנה ושל פוצ'יני, שכתב ב-1893 את "מנון לסקו". כאשר נשאל פוצ'יני מדוע כתב אופרה נוספת המבוססת על מנון, הוא ענה: "למה שלא יהיו שתי אופרות על מנון? לאישה כזאת יכולים להיות שני מאהבים".

 

מסנה מציג את הגיבורה שלו על כל הרבדים והסתירות הקיימים באישיותה, והופך אותה לדמות אופראית רב ממדית ומעניינת במיוחד. מנון היא צעירה, יפה והרפתקנית, כובשת את לבבות הגברים הסובבים אותה כמו גם את לבו של הקהל. אך היא גם מפגינה פזיזות ויוהרה שמובילים אותה לפגוע באוהביה, ובסופו של דבר גם בעצמה.

 

לאורך האופרה כולה מסנה מספר סיפור על חלומות ומציאות, ועל העצב השרוי בפער ביניהם. את המסע שלה, מתאר מסנה באמצעות מוסיקה מלאת חיים ודרמה, ובעיקר דרך ארבע אריות צבעוניות שהשלישית בהן Adieu, notre petite table ("היה שלום, שולחן קטן") היא המפורסמת ביותר באופרה ורבים חושבים שגם היפה ביותר. 

_MartynasAleksa --LNOBT _מנוi

הפקת ענק מרהיבה

ההפקה שתפתח את עונת 2019-20 באופרה הישראלית היא תוצאה של שיתוף פעולה בין האופרה הישראלית לבין בתי האופרה  של סן-פרנסיסקו ושל ליטא. הבמאי והמעצב וינסאן בוסאר יוצר אסתטיקה בימתית עכשווית, ששואבת השראה מהעולם הוויזואלי הצרפתי-מסורתי.

 

הוא מטשטש לרגעים את גבולות הזמן והמקום ומדגיש את ההיבטים האוניברסליים של מנון. צרפת בכלל ופריס בפרט נוכחות ברקע (כמו בשחזור היפהפה של נוף גגות פריס, או בפרטי הריהוט הצרפתיים) אך מרכז הבמה שמור לדמויות וליחסים ביניהן.


הפוקוס שנותן בוסאר ליחסים האנושיים נתמך על ידי בחירה וויזואלית מרכזית בדמות קיר אלכסוני שחוצה את הבמה לשניים ויוצר תחושה קולנועית ממש: המתרחש בקדמת הבמה נראה כמו "קלוז-אפ" לעומת המתרחש ברקע. 

_MartynasAleksa --LNOBT _מנון .צילום (11)

"הז'אנר של האופרה הקומית הצרפתית דורש מהזמרים יכולות משחק גבוהות במיוחד" מספר בוסאר. "במנון אנחנו נדרשים ליצור סצנות אותנטיות שיש בהן שירה, דיבור וריקוד. בנוסף, מדובר באופרה אינטימית מאד, בוודאי ביחס לאופרות הצרפתיות הגדולות של אותה תקופה. מה שהכי מעניין בה לדעתי, הוא ההתרחשות הרגשית בין הדמויות ובנבכי הנפש של כל אחת מהן, וזה מה שהופך אותה לכל כך נוגעת ללב". 

 

תאריכי המופעים:

יום חמישי 07/11/2019 בשעה 20:00

יום שישי 08/11/2019 בשעה 13:00

יום שבת 09/11/2019 בשעה 20:00 

יום שני 11/11/2019 בשעה 20:00 

יום שלישי 12/11/2019בשעה 20:00

יום רביעי 13/11/2019 בשעה 20:00

יום חמישי 14/11/2019בשעה 20:00 

יום שישי 15/11/2019 בשעה 13:00

יום שבת 16/11/2019 בשעה 20:00 

יום שנ |18/11/2019 בשעה 18:00

 

מחירי כרטיס: 195- 445 ₪

 

שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב

 

להזמנת כרטיסים: 03-692777, ובאתר האופרה >> 

עוד ב-קלאסי:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.