חיפוש

פנסיה מוקדמת

רוב הדמויות ב"פנסיה מוקדמת" תועות במרחבים האינסופיים, מקצתן אבודות וכולן מיוסרות. יוקי לביא על ההצגה החדשה והמעניינת שעולה בימים אלו בצוותא

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

ורק כשהיא היתה שם, בדיור המוגן בו התגורר אביה עד מותו, ורק כשהביטה בחפציו השונים, בתכולה של חיים שלמים המפוזרת, בפיסות מהעבר שלו ושלה, הבינה דנה את עוצמת ההחמצה. את גודל הריחוק הפיזי בו היתה שרויה מאביה הנוכח נפקד בעולמה, ואת תחושת התפוררות נישואיה. התכלית הבלתי ממומשת של האינרציה נדמתה לפתע משמימה וחסרת חשיבות בעליל.

 

המחזאית דפנה רובינשטיין חיברה עבורנו את קורותיה של דנה, והסכימה להסגיר פרט מכונן – שבהרבה מובנים אלו הם חייה שלה. הסיפור קינן בה וחתיכות גדולות ממנו שכבה אצלה במגירה, כך גילתה לנו בתוכנייה, ובתור שכזאת לא פלא עד כמה נסקה מידת הרגישות שלה גם כבמאית ההצגה.

 

כוח כבידה נפשי

רוב הדמויות ב"פנסיה מוקדמת" שעולה בימים אלו ב"צוותא" תועות במרחבים האינסופיים, מקצתן אבודות וכולן מיוסרות. דנה מיודעתנו היא רקדנית בלט שמגיעה ארצה מארה"ב בעקבות פטירתו של אביה, ובהיותה עורמת את מטלטליו בדיור המוגן היא אפופת פרצי נוסטלגיה בלתי נשלטים. כוח הכבידה לא נותן לה לעזוב את חדרו, חרף הפצרותיה החוזרות ונשנות של מנהלת המקום אורה. נפשה נקשרה לכתלים, לחוויות אותן פיספסה ולרצון להכות על חטא הכאב.

פנסיה מוקדמת

שרון שטרק (משמאל) ויונתן מילר בתצוגת משחק מרשימה. צילום: אריאל עפרון

 

נפשה גם נקשרת בנפשה של אחת הדיירות, קשישה דמנטית בשם מרייטה, שאחראית על האתנחתא הקומית ביצירה העגומה בת השעה. גור, בעלה של דנה, מנסה לשדרג את חברת הסטארט-אפ שלו, בעודו לוטש עיניים אל הממון הרב הטמון באפליקציה אותה הגה. יחסי השניים עולים על שרטון, ואז עוברים נקודת תפנית של פיוס, אולם זהו אינו סוף פסוק.

 

משבר בחיי הנישואין

ובמעבר חד משגרת אותנו רובינשטיין אל מחוזות מעורפלים, מטאפיזיים ונשכחים. פלאש-בק אל ילדותה של דנה, אל הוריה והאינטראקציות הסוערות ביניהם. אל נורית האמא, אישה אסרטיבית ונבונה הלפותה באהבתה לבעלה אלי, אך גם מואסת בשקריו הפתולוגיים. אנחנו מתוודעים למשבר בנישואין שלהם, בהיעדרה של דנה הבת, כשטלאי החסר הללו ילוו אותה בהמשך. רק כשאביה יילך לעולמו היא תיישיר אליו מבט, תנהל עימו שיח נוקב ואולי גם תעניק לו את הקתארזיס המיוחל.

 

הקאסט

ארבעת השחקנים המגלמים את דמויות המחזה מפליאים באיכויותיהם. שרון שטרק כנורית כ"כ שופעת רגש וחוזק, אך גם פגיעות שמאלצת אותה למעוד למהמורות הבטחות הכזב. בציפורניה היא משתדלת לא לוותר, וכשהיא אוזרת אומץ לפרק את החבילה – באה הבשורה ומוטחת בפרצופה.

 

את בעלה אלי מגלם יונתן מילר. הוא עו"ד פלילי, חלקלק ומרשים, שקשה לחוש כלפיו אמפתיה כלשהיא. מילר – שבכפל תפקידים נכנס גם לנעליה של מרייטה – הוא אמן רב תחומי. קומיקאי בחסד עם דיקציית חיקוי מושלמת, ובה בעת גבר ובעל אלים רגשית, המתעלל באשתו, וכופה ריחוק מבתו היחידה.

 

גם ליאור גרטי מלהטט לפנינו בשני תפקידים שונים : מנהלת הדיור המוגן אורה, אישה גרוטסקית ונוקשה על גבול הפארודיה הנלעגת, וגם את גור, בעלה של דנה. גרטי משכנע בשניהם, כאשר הערך המוסף שלו כגור בא לידי ביטוי בנפח ובהתעצמות ההדרגתית. הוא אוהב את אשתו, אך בדומה לאביה לא ממש מבחין בה, במצוקותיה, באובדנה, ובעינויי הנפש שלה. כשהוא מבין שהמסגרת המשפחתית שלו מצוייה על בלימה הוא מנסה בשארית כוחותיו להציל אותה. האם הוא יצליח ? האם דנה תשעתק את דפוס יחסי הוריה גם לזוגיות שלה ?

 

 דנה היא הדס לסרי. היא לא רק שחקנית, היא בעיקר רקדנית מופלאה. מפזזת ללא הפסקה במעברי הדיאלוגים, מנכיחה ומדגימה את מהות הסערות המתחוללות בקרבה. בעזרתה של הכוריאוגרפית מירה רובינשטיין הן יוצרות פסיפס של מצבי רוח משתנים, פכים של אנקדוטות חמקמקות, ואפיזודות החודרות לנבכי הנשמה.

הדס לסרי. פנסיה מוקדמת

הדס לסרי - שחקנית ורקדנית מוכשרת. צילום: אריאל עפרון

 

דנה רוקדת את עצמה לדעת, בניסיון נואש לומר מילים אחרונות לאביה שאיננו, לאמה שמזמן התפוגגה ובעיקר לבעלה. דנה וגור מבחינים בפורענות החוזרת ונשנית האורבת בפינה, במהלומות ההדדיות ,ומאתגרים את המציאות המרושעת והשרירותית פעם אחר פעם, במטרה לבנות לה סוף המניח את הדעת.

 

יוצאים לפנסיה

המחזה "פנסיה מוקדמת" מתכתב עם המונח המוכר והשחוק מתחום עולם מושגי התעסוקה. הפנסיה המוקדמת של דנה מתבטאת בתרחיש הידיעה שאו-טו-טו היא ניצבת לפתחו של הר געש מאיים, והיא בהכרח גם תחושת הקיבעון המאובנת. "מה יקרה כשהאישה תתפרק מנשקה, תניח את שאריות המירמור ותעמוד מול הגבר, אוהבת, כואבת, לא מענישה...את מי היא תפגוש שם?" תוהה דפנה רובינשטיין בסיומה של התוכנייה. בת דמותה הבימתית עשויה לפתור את חידתה...

עוד ב-תאטרון ארכיון:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.