חיפוש

פריצת דרך בפיתוח חיסון לקורונה

חברת הביוטכנולוגיה "מודרנה" מדווחת על תוצאות חיוביות בחיסון החדש נגד וירוס הקורונה. החוקרים הופתעו לגלות שהמתחסנים פיתחו נוגדנים ברמות גבוהות יותר מאלו שאצל חולים שהחלימו

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

חברת הביוטכנולוגיה מודרנה הייתה מהראשונות שהחלו בפיתוח החיסון נגד קורונה, בהובלת המכון האמריקני לאלרגיה ומחלות זיהומיות. במחקר הראשוני קיבלו 45 מתנדבים בריאים אחת משלוש מנות שונות של החיסון. הרופא הראשי של מודרנה הוא פרופ' טל זקס הישראלי, בעל ניסיון עשיר בתעשיית הרפואה ובתחום ההמטולוגיה. הוא התחיל את הקריירה שלו בלימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. הניסוי של מודרנה מתבצע בתמיכה ובשיתוף פעולה עם הממשל האמריקני ומודרנה מתכוונת להתקדם בניסוי ולהרחיב משמעותית את מספר המשתתפים.

 

מטרתו של השלב הראשון של החיסון היא לבדוק את בטיחותו, כלומר לבדוק שאינו יוצר תופעות לוואי מסוכנות. אם השלב הראשון אינו עובר בהצלחה, החברה אינה יכולה להמשיך לשלב הבא. כאשר מתגלות תופעות לוואי קשות, לרוב מופסק הניסוי. אתמול החברה כי השלב הראשון עבר בהצלחה. אף שמטרתו של השלב הזה היא לבדוק עד כמה בטוח החיסון, בדקו החוקרים במקביל גם  את היווצרות הנוגדנים בגופם של הנבדקים. החוקרים הופתעו לגלות כי אצל מרבית הנבדקים נוצרה כמות תקינה של נוגדנים נגד הווירוס. 

אבל ההפתעה התגלתה אצל שמונה מהנבדקים, אצלם נוצרו נוגדנים ברמות גבוהות מאוד, יותר מרמת הנוגדנים שנמצאה בדמם של חולי קורונה שהחלימו. ארבעה מהנבדקים הללו קיבלו את המינון הנמוך של החיסון, וארבעה קיבלו את המינון הבינוני. הבדיקות הראו כי הנוגדנים הצליחו לנטרל את נגיף הקורונה. על סמך התוצאות הללו, הודיעה החברה כי היא ממשיכה לשלב 2, שלב נרחב יותר בו תיבדק יעילותו על כ-600 מתנדבים בריאים. החיסון יכלול שתי מנות, כמות המספיקה לדעת המדענים כדי ליצור בגוף כמות מספקת של נוגדנים נגד הווירוס.

 

בעולם מתבצעים כ-100 ניסויים בפיתוח תרופות וחיסונים נגד הקורונה. שלוש חברות כבר הודיעו כי הן מתקדמות לשלב 2 והן צופות כי בתוך חצי שנה ניתן יהיה להכריז על סיום הניסויים לקראת תחילת ייצור המוני של החיסון.

עוד ב-קורונה:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.