חיפוש

צ'פלין המחזמר

יוקי לביא צפה במחזמר החדש צ'פלין מבית תאטרון תל אביב ולצד הנאה בידורית צרופה, הוא מצא בו גם (ובעיקר) מניפסט אמנותי ופוליטי רחב יריעה. ביקורת.

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

בהחלט ניתן לראות את יצירתם של תומאס מהאן וכריטופר קרטיס כביוגרפיה על ענק ענקי הסרט האילם. ניתן ואף רצוי להתייחס לכך כאל מניפסט אמנותי רחב יריעה הכולל בתוכו את קורותיו הדשנים של האיש עם הכובע, השפם וההליכה המרושלת. אני העדפתי להתמקד בין שורות המחזמר שהועלה בתיאטרון ת"א ובשיתוף תיאטרון חיפה באמירות הפוליטיות הנוקבות שביצבצו מתוכו, היכו והצליפו בצופים ללא הרף. 

 

חזונו של מאור מימון קרם עור וגידים גם הפעם. כמי שחנך את תיאטרונו החדש ממש לפני מספר חודשים בבניין בית החייל המיתולוגי, הפך באחת ללונדון הקודרת ולהוליווד הנוצצת, כשהן משמשות בעירבובייה לתפאורת חייו של צ'ארלי צ'פלין – האיש והנווד. "צ'פלין" המגולל את סיפורו של אדם רב תהפוכות - זה שתחילת חייו ייעדו אותו לאומללות חסרת תוחלת, עד שנקודת מפנה הפגישה אותו עם התהילה המיוחלת  - הוא גורל מתעתע.

 

פרבולה שנעה בין קטבים, זרמים וטלטולים מכים, סחרור חושים שאינו מניח לך לרגע, ובעיקר התפעלות מכישרונו של הילד הקטן שנותר כזה גם בערוב ימיו. מחזה בן שעתיים וחצי כשבמהלכו אנחנו נחשפים לצ'ארלי עם אימו האנה (בגילומה המדוייק והמרגש של דפנה דקל), למחלתה ולנטישתה הכפויה את ילדיה. צ'רלי ואחיו הבוגר סידני (ירון ברובינסקי המצויין והמלוטש) הופכים למבוגר האחראי, אך בעוד סידני נטוע עם רגליו על קרקע המציאות (שלימים התבררה כממסמרת ונטולת מעוף), הרי שאחיו בעל הדימיון אינו מוותר לשום הזדמנות הנקרית בדרכו. את הצלחתו המטאורית בתיאטרון הלונדוני הוא מבקש לכבוש גם במחוזות שמעבר לים, בארה"ב הרחוקה והמפתה. מכאן ועד להיותו השם והמותג הנצחי זהו עניין של חודשים ספורים.

צ'פלין

מטבע הדברים היוצרים לא יכלו להתמקד בפרוטרוט בכל נקודת זמן ותחנה בדרכו של הכוכב. שוקי וגנר הבמאי העמיד שורת שחקנים מיומנת שתמחיש את תקופותיו של צ'פלין ואת הדגשים הנועדים לכך. בעזרתן של מעצבת התפאורה לילי בן-נחשון ומעצבת התלבושות מאיה מידר מורן הם העבירו את שנות ילדותו, בגרותו ונעוריו לעינינו באופן מכמיר לב ומשובב נפש, לטשטש את גבולות התיאטרון המשיק לקולנוע – זירותיו המהותיות של הגיבור.

 

מיטל נוטיק שמגלמת את אשתו הרביעית היא אוצר של קול מזוקק ואישיות בימתית טהורה. היא הניגוד המוחלט לנכלוליותו של אבי גרייניק המופלא בתור המפיק מקסנט, שאת איכויותיו הקומיות הרעיף עלינו בתועפות של הנאה. ניר לוגסי כאלף ריבס חבר ילדותו של צ'פלין הוא ניגוד מרענן בין הקומי המתחייב לדרמה הנשזרת בהמשך תפקידו.

 

את ההצגה גנבו שניים. לנעליו, תרתי משמע, של צ'אפלין השתחל באופן מושלם ומענג עופרי ביטרמן. חזותו המרשימה והמצודדת היא כמעט זעקת היפוך לנעבעך אותו מגלם, אולם האתגר הזה הוציא מתוכו שפע של דקויות, רגש, מימיקות וחדויות הבחנה. הוא האיש המהלך בודד גם בשיא תפארתו, מבטו נוגה מבעד למסכה והאיפור, ושפת גופו שפופה גם כשההמון סוגד לו.

 

העזר כנגדו היא הדה הופר, עיתונאית ורכילאית חדה וחריפה, שאיננה נוטה חסד לקורבנותיה. היא המימד הפוליטי אליו התייחסתי בתחילת דבריי. שנאתה היוקדת והאמיתית לצ'אפלין נעוצה בעובדה שהשחקן העדיף להעניק ליריבתה המושבעת את הסקופ על נישואיו. היא עוטפת זאת באיצטלה אידאולוגית: הבוז על ריבוי נשותיו ומשיכתו החולנית לעלמות צעירות, ודעותיו השמאלניות עד האשמתו בקומוניזם בוגדני (ד"ש מישראל 2019).

היא נועצת בו את ציפורניה, והן במידה מסויימת הצדק הפואטי מבחינתה על גירושו בסופו של דבר מארה"ב בשל המקרתיזם השטני. מיקי קם היא הדה הופר, ועל כישוריה כשחקנית ורקדנית אין צורך להכביר מילים. על הצלילים הבוקעים מגרונה רצוי לא רק להכביר במלל אלא לקוד קידה של ממש. היא מרעידה את האולם ואת לב הקהל, הרטט הנלווה לשירתה כמו משרטט את הבלימה עליו תלוי הגיבור, ואת הסימנים המטרימים לנפילתו הכואבת. היא המרשעת האולטימטיבית, אולם העוצמות והחיוניות שנובעות ממנה כמו מרככות את המהלומה. הכריזמה המוכחת שלה בשילוב להטוטיו של בידרמן הופכים את צ'פלין לשלאגר אמיתי.

 

"סתם עוד יום רגיל בהוליווד", "תסתכל טוב פנימה", ו – "כל מה שחלמת" הם מקצת הלהיטים אותם תשמעו על הבמה. הם המתאבן האמיתי לקראת "מה תעשה כשהכל יקרוס" מפיה של הדה, סימבול טורד מנוחה באירוניה המונחת לפתחו של הכוכב.

 

"צ'פלין" הוא מלאכת מחשבת של אמנויות הבמה, והוא הרבה יותר ממחזמר – הוא כתב אשמה על חברה מעמדית, על הערצה חולפת ועל תאוות בשרים. צ'רלי צ'אפלין מכיל את שלל התכונות הללו, וזה מה שהופך אותו לדמות עגולה בעלת נפח מהדהד, שעם או בלי קשר למעשיו מובטחת לו נוכחות נצחית.
 

עוד ב-בידור:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.