חיפוש

הסודות שרופא השיניים חייב לספר לך

אלפים חולמים לשווא ליהנות מתפוח טוב ומאינטימיות ללא מבוכות. חוות דעת של איגוד משתילי השיניים באירופה קובעת, ששתלים קצרים הם החלופה המועדפת להגשמת חלומות אלו עבור מחוסרי עצם לסת. במוקד השינוי ניצב שתל קצר, כחול-לבן, שיצר מהפכה חברתית

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

לכאורה מדובר בעניין רפואי ודנטלי. בפועל מדובר באיכות החיים של אלפים, שנואשו מהסיכוי ליהנות מתפוח טוב, מצחוק משוחרר ומהחלום לאינטימיות ללא מבוכות. מחקרים וחוות דעת של איגוד משתילי השיניים באירופה קובעים, ששתלים קצרים הם החלופה המועדפת כדי להגשים חלומות אלו עבור מחוסרי עצם לסת. במוקד השינוי ניצב שתל קצר, כחול-לבן, שיצר מהפכה חברתית בישראל ובעולם 

 

מעשה בשלושה גרגרי אורז

שתל דנטלי כחול-לבן, בגודל שלושה גרגרי אורז, עושה גלים בישראל ובמדינות נוספות והצליח לגרום למהפכה חברתית. מדובר בשתל היחיד בעולם כולו, שמשנה צורה ומתרחב בעצם הלסת מגליל לכדי צורת פירמידה וזוכה ליציבות זהה לזו של שתל ארוך רגיל.

 

חשיבות השתל הקטנטן, שכאילו לקוח מעולם המדע הבדיוני, היא במענה לרבבות מטופלים שסובלים ממחסור בעצם לסת. חלקם נדחים על ידי מרפאות שיניים ורובם מתחמקים מהמרפאות, לאחר שהציעו להם טיפולים יקרים, ממושכים ופולשניים כמו השתלת עצם והרמת סינוס.

שלושה גרגרי אורז -  שתל מתקדם, יחיד מסוגו בעולם (צילום: שלמה שוהם)

שלושה גרגרי אורז -  שתל מתקדם, יחיד מסוגו בעולם (צילום: שלמה שוהם)

 

השתלת פירמידיון

לקראת כתיבת שורות אלו, צפיתי בכמה עשרות סרטונים בערוץ היוטיוב של 'השתלת פירמידיון' והופתעתי לגלות, לכמה סבל עלול לגרום מצב של חוסר עצם לסת. מטופלים מספרים על שנים ארוכות של סבל, על איכות חיים ירודה, על פגיעה ממשית בביטחון העצמי ובקריירה המקצועית וגם על פגיעה בחיים האישיים והאינטימיים.

 

לנוכח הסבל המתמשך, מתבקש לשאול: מדוע לסבול ולא ללכת לטיפול שיניים שיסיים את הסיוט? תשובות המטופלים לשאלה זו מפתיעות באחידותן: "רופאי שיניים שונים  הציעו לי טיפולים מורכבים, ממושכים ומעט מפחידים, שכוללים הרמת סינוס והשתלת עצם. האפשרות לעבור השתלת שיניים מהירה ופשוטה, באמצעות שתלים קצרים, לא הוזכרה כלל. כתוצאה מכך, דחיתי את הקץ שוב ושוב והתרחקתי מהמרפאה כמו מאש."      

 

מושתלי הפירמידיון אינם הוזים. נייר עמדה של האיגוד האירופי להשתלות שיניים (BDIZ EDI) מאושש את עמדתם ומהווה בשורה למטופלים שסובלים ממחסור בעצם לסת. "שתלים קצרים," קובע האיגוד, "הם חלופה טיפולית ראויה להשתלות עצם ולהליכים כירורגיים פולשניים". 

 

נפתרים מהחרדות

מתברר אם כן, שלקביעה הרפואית/דנטלית הזו, יש גם משמעות חברתית מרחיקת לכת. חלופת השתלים הקצרים מכניסה אל מעגל הפציינטים במרפאות רבבות מטופלים שסובלים שנים מאיכות חיים נמוכה, מפגיעה במראה החיצוני ומבעיות בחיים המקצועיים והאישיים. ובכל זאת, רובם דוחים את הקץ ואת הטיפול בבעייתם, עקב חרדה מהטיפולים המורכבים שמוצעים להם. 

 

המטופלים שהשתכנעו להסכים להשתלת שיניים רגילה, לאחר השתלת עצם, חוו שיעור סיבוכים גדול פי שלושה לעומת מטופלים שזכו לשיניים חדשות באמצעות השתלה ישירה של שתלים קצרים. ב-13% מן המקרים, תוספות העצם נכשלו לחלוטין והובילו את המטפלים לבחור בסופו של דבר בשתלים קצרים כאמצעי טיפול חלופי."

 

א. ל, איש עסקים מתל אביב, מתאר 16 שנות סבל בהן כל טיפולי השיניים שביצע נכשלו, משום שסבל ממחסור בעצם לסת. בשנים אלו הגשרים והתותבות שהורכבו בפיו נשברו, השקעה כספית ניכרת ירד לטמיון, פניו התעוותו, התותבות הזמניות פגעו בדיבורו והוא לא יכול היה ליהנות מסוגי מזון שהוא אוהב. מסכת הסבל שלו הסתיימה בהשתלת שיניים אחת, שכללה שתלים קצרים ומתרחבים מסוג פירמידיון שביצע ד"ר שחר בלחש מתל אביב.   

 

עדותו של א.ל. מצטרפת אל עדויות מטופלים שהולכות ומתרבות ברשת האינטרנט. רובם מודים שדחו את הקץ ולא הלכו לטיפול, משום שרופאי השיניים לא הציגו בפניהם אפשרות לזכות במערכת שיניים קבועה ויציבה, ללא הטיפולים המורכבים שהרתיעו אותם.  

 

יותר ויותר רופאי שיניים מודים, שהמלצות האיגוד האירופי מגלמים מהפכה של ממש ברפואת השיניים ומהוות בשורה גם לרופאים עצמם, שעד כה הפסידו את המטופלים החוששים. 

כמעט מדע בדיוני – תהליכי ייצור קפדניים של שתל אולטרה קצר (צילם: איציק בירן)

כמעט מדע בדיוני – תהליכי ייצור קפדניים של שתל אולטרה קצר (צילם: איציק בירן)

 

מהפכה

המהפך בטכניקות הטיפול הדנטלי לא מגיעות רק מתחום המחקר והפיתוח. במוקד המהפכה, שהיא גם רפואית וגם חברתית, עומדת מציאות סוציולוגית חדשה, של דור מפונק יותר ותובעני יותר, שלא מקבל כמובן מאליו את הצורך לחוות כאב על כיסא רופא השיניים. הדור החדש מסרב להתערבות כירורגית פולשנית ומתמשכת. את הרצון הטבעי הזה מתדלק שיטפון מידע ועדויות שמציף את הרשתות החברתיות ואת ערוצי היוטיוב.

 

ד"ר שחר בלחש, חבר איגוד המשתילים הישראלי, ביצע למעלה מ-500 השתלות פירמידיון מוצלחות. "רגע האמת," אומר ד"ר בלחש, "מגיע כשרופא שיניים מודיע למטופל, שגובה העצם בלסת שלו אינו מאפשר התקנת שתלים רגילים באורך 9 מ"מ ויותר. בצומת החלטות זה, שרבבות מטופלים ניצבים בו יום יום, עומדות לבחירה שתי חלופות: תהליך פולשני שכולל הרמת רצפת הסינוס והשתלת עצם, או התקנת שתלים קצרים פירמידיון, שמייתרים את הטיפולים המורכבים. 

 

במוקד ההשתלה החדשנית ניצבים שתלים אולטרה קצרים (5,6,7 ו-8 מ"מ), שמתרחבים בעצם הלסת לכדי צורת פירמידה וזוכים ליציבות מידית, דומה לזו של שתלים ארוכים. בזכות כך, שתלי פירמידיון מייתרים את הטיפולים המורכבים, מעודדים את המטופלים לחזור אל המרפאות ומהווים בשורה חברתית של איכות חיים.

עוד ב-טיפים ועצות:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.